Jak si užít víkend u vody s dětmi: Vše, co potřebujete vědět

Léto, slunce a šumění vody přitahuje mnohé z nás, zejména rodiny s dětmi, k nejrůznějším vodním plochám. Při plánování víkendového výletu k vodě je několik klíčových bodů, na které byste neměli zapomenout.

 brynda holka

FOTO: https://pixabay.com/cs/photos/d%C3%ADvka-plav%C3%A1n%C3%AD-ochrann%C3%A9-br%C3%BDle-l%C3%A9to-953414/ 

 

Výběr dokonalého ubytování: Návod na ideální místo

Základem každého víkendového výletu je správný výběr ubytování, které by mělo splňovat potřeby vaší rodiny a zároveň být v dobré lokalitě.

Destinace vhodné v ČR:

Máchovo jezero: Průvodce pro rodiny s dětmi

Pokud plánujete navštívit Máchovo jezero s rodinou, určitě nebudete zklamáni množstvím aktivit a atrakcí, které jsou k dispozici. Ať už máte rádi aktivní dovolenou plnou dobrodružství nebo klidnější relaxační výlety, Máchovo jezero má pro všechny něco. Je zde i nespočet možností na ubytování. Ubytování u Máchova jezera naleznete na webu MegaUbytko.cz.

 brynda machac

foto: https://pixabay.com/cs/photos/m%C3%A1chovo-jezero-sc%C3%A9nick%C3%BD-soumrak-3784055/ 

 

Lanový park Borný u Máchova jezera
  • Lanový park nabízí různé trasy s různými obtížnostmi, od nejjednoduššího žlutého okruhu po nejnáročnější černý okruh.
  • Otevřeno celoročně,s omezenými časy v letní sezóně.
  • Ceny začínajíod 200 Kč/osoba a mohou dosáhnout až 600 Kč/osoba v závislosti na zvolené trase. Speciální balíčky jsou k dispozici pro skupiny a rodiny.
Tipy na výlety kolem Máchova jezera
  • Procházky a cyklovýlety:Prozkoumejte okolí jezera na kole nebo pěšky, navštivte písečné pláže a vychutnejte si krásnou přírodu.
  • Family kemp Máchovo jezero:Ideální kemp pro rodiny s dětmi, nabízí místa pro stany, karavany a chatky. Také nabízí dětské hřiště a písečnou pláž.
  • Skalní atrakce:Okolí jezera je domovem mnoha zajímavých skalních formací, jeskyní a hradů. Některé doporučené lokality zahrnují Hrad Bezděz, Sloup v Čechách, Skalní bludiště Mšeno, Sochy ve skalách Brniště a mnoho dalších.

Lipno: Výlety a aktivity pro dovolenou s dětmi na Lipně

Kam na Lipně vyrazit s dětmi na výlet? Přinášíme vám přehled tipů na skvělé aktivity a atrakce pro dovolenou s dětmi na Lipně. Každý si vybere dle svých preferencí, nudit se zde nebude nikdo, přijeďte se přesvědčit.

 brynda sumava

Foto:  https://pixabay.com/cs/photos/jezero-n%C3%A1rodn%C3%AD-park-sumava-7369300/ 

Cyklo a pěší výlety po okolí

Na Lipně jsou bohaté možnosti výletů – a to pěších i cyklistických. Navštívit můžete například Vítkův Hrádek, což je zřícenina nejvýše položeného hradu v České republice. Pochází z 2. poloviny 13. století a sloužil do poloviny 15. století. Jeho součástí je i rozhledna, z níž se vám naskytnou ty nejkrásnější výhledy na Lipno a další části Šumavy i Novohradských hor. A když bude opravdu dobrá viditelnost, můžete dohlédnout až do Alp.

 

Dalším zajímavým cílem je Plešné jezero. Jde o ledovcové jezero s rozlohou 7,5 hektaru, které sloužilo k napájení Shwarzenberského plavebního kanálu. Procházka z Nové Pece kolem kanálu rozhodně stojí za to, zavede vás do úžasné přírody.

 

Mezi nejnavštěvovanější místa patří také Čertova stěna, tedy divoký skalní sráz se žulovými balvany. S touto oblastí se váže zajímavá legenda – ďábel se pokusil zamezit vybudování kláštera ve Vyšším Brodě, jenže se mu to nepovedlo a nakonec sám přišel o moc, takže musel upustit balvan, který chtěl svrhnout do Vltavy. Balvan byl údajně posvátným místem starých Slovanů.

Koupání a vodní sporty

Co by to bylo za letní dovolenou, kdyby v ní nebylo zahrnuto příjemné koupání a vodní sporty? Lipno i v tomto ohledu nabízí spoustu možností. Nejen, že si společně s dětmi můžete užívat příjemné písečné pláže omývané čistou vodou, ale také jsou pro vás připraveny kánoe, čluny, katamarány a jachty. S odrostlejšími dětmi si můžete zkusit i windsurfing nebo kiteboarding, Lipno totiž má ideální povětrnostní podmínky.

Svět pod hladinou

V Wellness Hotelu Frymburk na Lipensku mohou návštěvníci zažít poutavou expozici Svět pod hladinou. Tato jedinečná výstava nabízí pohled na akvária a artefakty nejen z českých vod, ale i z tropických vod a moří. Fascinující expozice se rozkládá na ploše 500m^2 a hosté mohou prozkoumat více než 30 akvárií.

Aquapark a Dětský vodní svět v Hotelu Frymburk

Když počasí na Lipně zrovna není ideální, doporučujeme navštívit největší aquapark v Jižní Čechách v Hotelu Frymburk, kde nyní můžete objevit zbrusu novou sekci Dětský vodní svět. Tato nová sekce aquaparku nabízí množství tobogánů, atrakcí a dětských vířivek pro nezapomenutelnou zábavu.

Dětská hřiště

Po celé oblasti Lipna naleznete moderní dětská hřiště, kde vaše děti můžou řádit od rána do večera. Hezké dřevěné hřiště stojí přímo u bobové dráhy v Lipně nad Vltavou, počítejte ale s tím, že v parných dnech toto hřiště nenabízí moc stínu. Další dřevěné hřiště, které je vhodné i pro menší děti, se nachází na okraji kempu. Děti si zde mohou hrát s překrásnou dřevěnou mašinkou. Starší děti si mohou užít spoustu zábavy na hřišti ve tvaru lodi u aquaparku, kde je k dispozici celá řada herních prvků. Dvě houpačky pak nabízí hřiště u Maríny hned u přehrady. Pěkné travnaté hřiště s pískovištěm, prolézačkou i houpačkami je dostupné také u pláže ve Frymburku.

 brynda detske hriste

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/swing-d%C4%9Bti-hr%C3%A1t-dovolenou-4003670/ 

 

Stezka korunami stromů (Lipno nad Vltavou)

Stezka korunami stromů je unikátní atrakce se spojením zábavy a poznání. Cestu na vrchol stezky lemují zábavné prolézačky i naučné zastávky o fungování lesa. Děti vám budou moci dokázat, jak jsou odvážné, že se nebojí výšek ani jízdy na tobogánu, jenž je dlouhý úctyhodných 52 metrů. Ale i vy jistě oceníte vyhlídku ze čtyřicet metrů vysoké věže na Lipno a jeho okolí. A věřte tomu, že mít na dosah vrcholky stromů je opravdový zážitek. Stezka korunami stromů je v provozu po celý rok a koná se zde celá řada akcí.

Království lesa (Lipno nad Vltavou)

Až vyrazíte ze Stezky korunami stromů, stavte se v nedalekém rodinném areálu Království lesa. Přímo v šumavských lesích si děti užijí spoustu zábavy na nepřeberném množství atrakcí a herních prvků. Naleznete zde kolotoče, houpačky, prolézačky, skluzavky, pískoviště, lanovky, ale i celá stromová městečka a hrady.

Bobová dráha (Lipno nad Vltavou)

Přímo v Lipně nad Vltavou si pak můžete dopřát také pořádný adrenalin – stačí navštívit místní bobovou dráhu. Ta vám nabídne téměř kilometrovou jízdu v nerezovém korytu, při které se vám naskytnou úžasné pohledy na přehradu. Ale nebojte se, boby jsou nadmíru pohodlné a bezpečné, díky tomu na ně můžete vyrazit i s dětmi od 3 let. Děti starší osmi let pak už mohou ukázat své jezdecké schopnosti samy. Pokud přesto máte obavu, můžete se svézt na nové horské bobové dráze, kde jsou boby vybaveny automatickými brzdami i bezpečnostními pásy. Bobová dráha je otevřená celoročně.

Králičí ostrov (Lipno nad Vltavou)

Mají vaše děti rády zvířátka? Pak je jasnou volbou výlet na Králičí ostrov, kde během sezony žijí hopsaví králíci a roztomilá morčata. Zajímavostí je, že tato atrakce vychází z koncepce japonského ostrůvku Okunošima, kde za 2. světové války Japonci vysadili pouze osm králíků – ti se ale rozmnožovali takovou rychlostí, že co nevidět ovládli celé území. Zvířátka na Králičím ostrově jsou na lidi zvyklá, mnohdy se nechají i pohladit a můžete se zúčastnit také jejich komentovaného krmení. Ostrov, který má zhruba 700 metrů čtverečních, se nachází asi 400 metrů od loděnice v Lipně nad Vltavou, dopravit se na něj můžete na lodi nebo na šlapadle, které zde půjčují.

Výlet parníkem (celé Lipno)

A když jsme u těch lodí, co takhle si udělat výlet parníkem? K dispozici jsou hned dvě velké lodi. Větší a novější Adalbert Stifter pluje na okružní plavbě Lipno – Lipno, která trvá asi 110 minut, a Frymburk – Frymburk trvající zhruba 50 minut. Druhá loď Vltava je vhodnější pro menší skupiny a během sezony každý den vyplouvá z Lipna nad Vltavou přes Frymburk až do Horní Plané a zpátky. Každé prázdninové pondělí, středu a pátek v 10 hodin dopoledne vyplouvají z Lipna nad Vltavou plavby s dětským programem, které jsou plné atrakcí, nabízejí malování a balónkovou show. A určitě přijde i kouzelník. Výhodou je, že dětské plavby stojí stejně jako ty klasické.

Lanový park Adventure Park (Černá v Pošumaví)

Nemají vaše děti strach z výšek? V tom případě je určitě vezměte do lanového parku Adventure Park v Černé v Pošumaví. Budete si moci vyzkoušet několik různých lanových cest, ale i přejezd nad hladinou rybníka na speciální kladce. Věřte tomu, že na něco takového vaše děti nikdy nezapomenou. A vy také ne. O bezpečnost se nemusíte obávat, po celou dobu vám budou k dispozici vyškolení instruktoři.

Adventure golf (Lipno nad Vltavou)

V členitém terénu menší botanické zahrady, v krásném prostředí s vodopádem a jezírky se rozkládá Adventure golf Lipno s 18 jamkami. Hra je určena pro všechny generace – užijí si ji děti od 3 let, ale i babičky a dědečkové. A vy si zde pak můžete udělat hezký romantický večer s golfem přímo pod hvězdnou oblohou. K tomu vám bude hrát příjemná hudba a nebude chybět ani holografická projekce.

Brněnská přehrada: Skvělá destinace pro rodinný piknik a vodní aktivity.

Výlet začíná v Brně na tramvajové zastávce s číslem 1. Odtud se vydáte směrem k Brněnské přehradě a budete následovat červenou turistickou značku. Začátek vede přes hráz přehrady, poté několik metrů podél frekventované silnice.

Trasa:

Většina trasy vede podél pravého břehu přehrady. Po krátkém úseku u silnice se trasa stáčí na klidnější asfaltovou cestu, kde se s autem téměř nepotkáte, s výjimkou občasné policejní hlídky. Na levé straně trasy budete mít výhled na přehradu a minete také několik zastávek parníku, který nabízí vyhlídkovou plavbu po přehradě. Většinu trasy vede lesem, což je ideální v horkém počasí díky stínu.

Zajímavosti na trase

Pro milovníky geocachingu je zde možnost najít skrytou krabičku u přístřešku uprostřed trasy. Konec trasy nabízí odpočinek na Junácké louce s výhledem na hrad Veveří, místní dominantu. Pokud máte v úmyslu navštívit hrad, turistická značka vede podél silnice směrem k hradu.

Délka a ukončení

Celková délka trasy je téměř 8 kilometrů, pokud se rozhodnete navštívit hrad Veveří. Pokud si přejete trasu zkrátit, můžete po překročení mostu přes řeku Svratku odbočit směrem od hradu a dojít k autobusové zastávce. Zde můžete nastoupit na autobus, který vás za několik minut odveze zpět do centra Brna.

 

Tento výlet podél Brněnské přehrady je ideální možností, jak prozkoumat krásy jihomoravské krajiny bez nutnosti cestovat daleko z metropole. Užijte si přírodu, klid a historickou atmosféru hradu Veveří!

 

Jak říká cestovní expert a blogger Martin Novák: "Poloha ubytování je klíčová. I krátká procházka k pláži může obohatit vaše rána o nádherné výhledy."

Co si sbalit na víkendový výlet: Méně je někdy více

Když se vydáváte na výlet s dětmi, je potřeba myslet na mnoho věcí. Děti potřebují různé předměty k zábavě, pohodlí a bezpečnosti. Navíc, s dětmi je potřeba být připraven i na neočekávané situace. Přesto může být výzvou sbalit si vše potřebné, aniž byste měli přeplněné zavazadlo. Zde je několik tipů, jak se efektivně zabalit na víkendový výlet s dětmi:

 brynda holka 2

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/d%C4%9Bti-dovolen%C3%A1-kufr-sport-l%C3%A9to-3384843/ 

 

1. Plavky:

Pokud plánujete trávit čas u vody, plavky jsou základem. Děti milují vodu, ať už jde o moře, bazén nebo jezero. Nezapomeňte na nafukovací rukávky pro mladší děti nebo hračky do vody.

2. Oblečení:

Děti se často zašpiní, takže mít několik náhradních kousků oblečení je moudré. Lehké šaty, kraťasy a trička jsou ideální pro většinu aktivit. Pokud má vaše dítě oblíbenou čelenku nebo klobouček, nezapomeňte jej vzít s sebou. Čelenky nejen že dodají outfitu šmrnc, ale také ochrání oči před sluncem.

3. Obuv:

Děti jsou většinou neustále v pohybu. Sandály pro pláž jsou skvělé, ale pevná obuv je nezbytností pro procházky nebo hraní na hřišti.

4. Ručníky:

Mít dva ručníky na dítě je skvělý nápad. Jeden může sloužit jako podložka na lehání a druhý k osušení po koupání.

Další důležité položky:

  • Opalovací krémy: Dětská kůže je citlivá, takže je důležité ji chránit před sluncem.
  • Léky: Pokud vaše dítě pravidelně užívá léky nebo má alergie, nezapomeňte je vzít s sebou.
  • Zábava: Malé hračky, omalovánky nebo knížky mohou být skvělé na cestu.

 

Na závěr máme pro vás tuto tabulku, kde najdete takový checklist, který si můžete vytisknout a odškrtnout, jestli jste na něco nezapomněli.

 

Kategorie

Položka

Zaškrtnuto

Oblečení a doplňky

Plavky

 

 

Lehké šaty pro děti

 

 

Kraťasy

 

 

Trička

 

 

Náhradní oblečení

 

 

Čelenka/klobouček

 

 

Náhradní ponožky a spodní prádlo

 

 

Svetry nebo mikiny

 

Obuv

Sandály pro pláž

 

 

Pevná obuv pro procházky

 

 

Náhradní obuv

 

Koupání a relaxace

Ručníky

 

 

Nafukovací rukávky/hračky

 

 

Plážový stan nebo slunečník

 

Zdraví a bezpečnost

Opalovací krémy

 

 

Léky

 

 

Náplasti a lékárnička

 

Zábava na cestách

Malé hračky

 

 

Omalovánky a pastelky

 

 

Knížky/audioknihy

 

 

Geocaching vybavení

 

Jídlo a pití

Pitná voda

 

 

Svačiny

 

 

Dětské občerstvení

 

 

Chladící batůžek

 

Osobní věci

Dokumenty

 

 

Peněženka s hotovostí a kartami

 

 

Mobilní telefony a nabíječky

 

Doplňkové věci

Dětský kočárek/nosítko

 

 

Plenky a vlhčené ubrousky

 

 

Nosné tašky/batohy

 

 

Pro Dudlu napsal: Vašek Brynda