UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak srazit teplotu u dětí?

Jak poznat, kdy se jedná jen o zvýšenou teplotu a kdy už dítě zachvátila horečka? Zvýšená teplota (subfebrilie) je teplota od 37 – do 38°C. Teplota vyšší než 38°C už značí horečku a dítě je třeba sledovat. Mezi horečkou u dospělého a u dítěte je ten rozdíl, že malé děti ještě nemají zcela ustálenou termoregulaci, teplota jim proto velmi rychle vystoupá i z celkem neškodných příčin, jakými jsou třeba jen lehká viróza nebo růst zoubků. Spousta dětí, kterým rtuť teploměru naměří vysokou teplotu, jsou však i nadále hravé, mají chuť k jídlu a pití a na první pohled byste na nich žádný problém nepoznali. 

jak-srazit-teplotu-u-deti

Jak srazit teplotu u dětí? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy a jak srážet horečku u dětí

Dětský organismus je velice citlivý na jakékoli faktory zvenčí a na spoustu věcí reaguje právě zvýšením teploty. Propukne-li u vašeho dítěte horečka, je nutné udržet ho pokud možno v klidu a zajistit dostatečný příjem tekutin – to je úplný základ. Většina pediatrů dnes doporučuje jakoukoli zvýšenou teplotu či horečku nechat probíhat až do bodu, kdy dosáhne 38,5°C. Horečka je totiž mocným nástrojem imunitního systému v boji proti nemoci a její předčasné srážení by mohlo nemoc spíše prodloužit.

Malým dětem je vhodné měřit teplotu v konečníku a od naměřené hodnoty vždy odečíst 0,5 stupně. Pokud by horečka překročila hranici 38,5°C a dále stoupala, je už na místě teplotu srážet. Můžete ji snižovat buď za pomoci běžně dostupných antipyretik s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu nebo zkusit přírodní cestu, případně obojí.

Nejúčinnější metodou je jednoznačně farmakologická léčba, nástup účinku léků proti horečce je obvykle do půl hodiny až hodiny a léky zároveň tlumí bolest a potlačují zánět (ibuprofen). Dětem se podávají buď ve formě sirupu nebo rektálních čípků.

Osobně doporučuji zvlášť velmi malým dětem podávat spíše čípky, protože se rychleji vstřebávají a tím i rychleji účinkují. Navíc jsou často jedinou možností volby v případě, že dítě zvrací nebo odmítá cokoli polknout. Antipyretika se podávají v intervalu 6 hodin, po poradě s lékařem lze rozmezí mezi jednotlivými dávkami zkrátit.

Srazit teplotu můžete také pomocí chladivých zábalů na ruce a nohy dítěte. U malých dětí a miminek se dnes již nedoporučují zábaly celého těla, dítě by se totiž mohlo snadno podchladit. Zábaly se aplikují jen na ručičky a nožičky.

Další možností je stará dobrá babská rada, a to octové ponožky. Ponožky namočíte do octového roztoku (1 díl octa a 5 dílů vody), navléknete dítěti na nohy a necháte 15 minut působit.

Zázračný kontakt kůže na kůži

Je tu ještě jedna varianta, jak dítku pomoci od horečky – kontakt kůže na kůži. Je dokázáno, že skin to skin kontakt mezi matkou a dítětem má příznivý vliv na termoregulaci dítěte. Síla lidského těla je neuvěřitelná a mnohdy právě těsný kontakt pomůže snížit horečku. Nejlepším pomocníkem je v tomto směru šátek či ergonomické nosítko. Dítě i sebe vysvlečte do půli těla a buď si ho navažte do šátku (nosítka) nebo si ho jen tak položte na svou nahou hruď a oba vás přikryjte teplou dekou.

Můžete takto přečkat klidně celou noc. Dítěti bude u vás nejlépe, kontakt s maminkou má pozitivní vliv i na uzdravování. A jak kontakt kůže na kůži vlastně funguje? Každá matka má v oblasti hrudníku vynikající termoregulační schopnost, která pomáhá nedonošencům, ale i větším dětem, je-li třeba. Říká se tomu termální synchronie mezi matkou a dítětem. Zajímavé, že? Určitě doporučuji vyzkoušet.

hracky-pro-deti

Febrilní křeče

Febrilní křeče jsou komplikací vysoké horečky. Kvůli nedostatečné regulaci tělesné teploty a zároveň nevyzrálosti nervové soustavy je ale zejména u velmi malých dětí (kojenců a batolat) nutné horečku bedlivě sledovat a v určitý moment i účinně srážet, protože by mohla vyústit ve febrilní křeče. Ty jsou ve většině případů sice neškodnou, za to však nepříjemnou reakcí na vysokou horečku.

Způsobuje ji právě nevyzrálost nervového systému. Projevují se klonickými svalovými záškuby (křečemi), ztuhnutím a někdy i přechodnou poruchou vědomí. Obvykle trvají do 5 minut a k jejich léčbě se užívají běžně dostupná antipyretika (paracetamol, ibuprofen). Pokud by ale křeče trvaly déle než 5 minut, volejte záchranku. Febrilními křečemi odhadem trpí 2 až 5% dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let.

Kdy vyhledat lékaře

Lékaře vyhledejte v případě, že by horečka trvala déle než dva dny, případně se k ní přidaly ještě jiné alarmující příznaky, jako například malátnost, spavost, nechutenství, bolesti či cokoli pro vás znepokojivého. Vy své dítě znáte nejlépe a proto také nejlépe poznáte, kdy s ním není něco v pořádku.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: