UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Zácpa u dětí?

Zácpa je stav, kdy se dítě několik dní za sebou nemůže vyprázdnit, stolice je tuhá, suchá a objemná, následkem čehož je vyprazdňování velmi obtížné až bolestivé. Za zácpu se ovšem nepovažuje stav, kdy je stolice sice nepravidelná, ale její konzistence je normální – každé dítě je totiž jiné. Pro zácpu je typické, že stolice je vlivem hromadění v tlustém střevě opravdu tuhá a těžko se vyprazdňuje.

zacpa-u-deti

Akutní zácpa u dětí (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny zácpy

Zácpa je nepříjemná a dovede přichystat celkem perné chvilky na toaletě. My dospělí ji obvykle zvládneme v klidu za pomoci změny jídelníčku, případně některého z „pomocníků“ z lékárny. Když ale postihne malé dítě, situace bývá ještě daleko nepříjemnější. První zácpa totiž obvykle dítě dost zaskočí a vystraší, to se pak obává dojít se vyprázdnit, čímž se zácpa může zhoršit a někdy je dokonce nutná návštěva lékaře.

Příčiny zácpy u malých dětí můžeme rozdělit na organické a funkční.

  1. Mezi organické příčiny patří různá onemocnění, ať už metabolická, střevní, nervosvalová nebo hormonální. V takovém případě se většinou objeví zácpa již v kojeneckém věku, a to bez ohledu na stravu.

    Takto malé děti bývají totiž většinou kojeny, případně krmeny umělou mléčnou výživou, mají tedy tekutou stravu, která už ze své podstaty těžko sama o sobě způsobí zácpu. Příčinu je tedy nutné hledat hlouběji a určitě co nejdříve navštívit lékaře, který vás s dítětem důkladně vyšetří, případně pošle na specializované pracoviště.

  2. Funkční příčiny zácpy u malých dětí bývají častější a podobně jako u dospělých jsou způsobeny nejčastěji stravou a nedostatkem tekutin a pohybu. U malých dětí předškolního věku ale často dominuje ještě jeden faktor, a to zadržování stolice, odkládání odchodu na toaletu a vyprázdnění. Většinou je tomu tak proto, že je dítě příliš zabráno do hry nebo nějaké jiné činnosti, proto si zkrátka na záchod nedojde hned při prvních signálech a na základě toho pak může vzniknout zácpa.

Následky zácpy

Nepříjemná zkušenost se zácpou, která je doprovázena ztíženým vyprazdňováním nebo dokonce bolestí, pak může u dítěte vyvolat strach z dalšího vyprazdňování, v důsledku čehož pak dítě znovu stolici oddaluje, zadržuje, střevo je pak přeplněné a další vyprazdňování je opět velmi nepříjemné.

Kvůli přeplněnému střevu pak mnohdy dochází k samovolnému odchodu stolice, k „pokakávání“ i několikrát za den. Kruh se uzavírá. Takováto zácpa bývá během na dlouhou trať, kdy je nutné s dítětem velmi opatrně pracovat na odstranění zácpy a pravidelném vyprazdňování. Pokud dítě trpí častou či chronickou zácpou, určitě je dobré vyhledat lékaře, který vám poradí, co a jak.

U kojenců se může zácpa přechodně objevit v období, kdy začíná s příkrmy a postupně přechází z mateřského mléka na pevnou stravu. V takovém případě je velmi důležité dbát na dostatečný pitný režim, nejlépe stále kojit (kojení by mělo převažovat minimálně do jednoho roku věku dítěte), případně podávat ovocné šťávy nebo dětské čaje.

hracky-pro-deti

Jak na zácpu u dětí

Léčba zácpy závisí na její příčině. Pokud se zácpa objeví už velmi brzy po narození, bude třeba vyhledat pomoc lékaře. Pokud je zácpa jiné příčiny, většinou ji odstraníte svépomocí. Důležité je dodržovat tyto tři věci:

  • strava bohatá na vlákninu (luštěniny, ovoce, zelenina, vločky)
  • dostatečný příjem tekutin (čistá voda, ovocné šťávy a džusy, u kojených dětí dostatečné kojení)
  • dostatek pohybu na čerstvém vzduchu (u větších dětí)

Chronická zácpa u dětí

Pokud dítě trpí opakovanou či chronickou zácpou, bude třeba zapracovat na změně režimu. Celkově zvolnit tempo a dát dítěti dostatek času na vyprázdnění, nejlépe hned ráno. Každé ráno by tedy mělo ideálně začít lehkou snídaní a po ní by měl následovat klid na možné vyprázdnění, alespoň půlhodinové okno před odchodem z domu.

Dost často se totiž nucení na stolici objevuje právě ráno po snídani a pokud dáte dítěti dost času a prostoru a nebudete spěchat (ať už do školky, do školy nebo do práce), máte velkou šanci, že se dítě ráno vyprázdní. Vyprazdňování nikdy nesvědčí spěch a stres, proto je dostatek času ráno prvním krokem k úspěchu. Během dne by pak dítě mělo mít snadno přístupnou toaletu, aby stolici zbytečně nezadržovalo. No a nakonec je tu opět ono známé trio – zdravá strava s dostatkem vlákniny, pohyb a pitný režim.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si WC doplňky:

Pokračujte v čtení blogu: