UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat sušičku prádla?

Sušička na prádlo je super pomocník do domácnosti. Kromě sušení totiž pomůže i se žehlením - prádlo usušené v sušičce totiž obvykle žehlení vůbec nepotřebuje. Na trhu narazíte na spoustu variant. Jak vybrat tu správnou? Sestavili jsme krátký přehled, podle kterého si bez problémů vyberete. Stačí si ohlídat následující parametry. 

jak-vybrat-susicku

Jak vybrat sušičku na prádlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Proč si pořizovat sušičku na prádlo

Sušička na prádlo vás bude stát okolo 10 000 Kč. Výrobci dnes nabízí i řešení pro malé domácnosti, a tak se nemusíte bát, že se k vám nevejde. Některé se dají postavit na pračku a problém s místem máte rázem z krku. Proč byste si měli tento spotřebič pořídit?

  • Je ideální do malých prostorů: Prádlo schne rychleji a nemusíte řešit, kam ho pověsíte.
  • Uleví alergikům a astmatikům: Ničí roztoče a pyly.
  • Ušetříte: Prádlo neztrácí barvy kvůli slunci, nemusíte kupovat aviváž.


Pokud máte doma alergika, je důležité začít už v pračce. Doporučujeme prát s 
Ecoegg prací vajíčko. Je šetrné, účinné a prádlo díky němu krásně voní. Navíc se netestuje na zvířatech a v porovnání s jinými pracími prostředky je ekologičtější a levnější.

U sušiček si dejte pozor jen na jedno, a to na energetické třídy. Nejlepší je třída A+++. Ta vám zajistí menší spotřebu energie než třída B. A to dokonce o polovinu. Raději si zezačátku připlaťte, uvidíte, že se vám to později vrátí ve formě menších účtů za elektřinu.

Jaký druh sušičky zvolit

Na výběr máte ze tří druhů sušiček. Kondenzační sušičky při sušení využívají proces kondenzace. Horký vzduch neodchází ven, ale zůstává uvnitř. Ochlazuje se, mění se na vodu a stéká do nádobky. Nemusíte tedy nic vrtat a řešit otvor pro odvod páry. Stačí jen vylévat nádobku, popř. koupit model s připojením k odpadu. Voda tak bude odtékat sama. Tato kategorie se liší ještě podle toho, jak spotřebič ohřívá vzduch:

  • topným tělesem – nižší pořizovací cena, vyšší nároky na energii
  • tepelným čerpadlem – úsporné, extra šetrné k prádlu
  • hybrid – nabízí kombinaci obou předchozích variant, můžete si sami zvolit, jak bude sušit


Dalším druhem jsou
ventilační sušičky. Ty nejsou příliš oblíbené a nájemníci bytů by se jim měli vyhnout. Pro jejich instalaci je totiž potřeba vyvrtat díru pro trubici, kterou odchází pára. Do volného prostranství samozřejmě, kde vývod nebude překážet. 

Třetím řešením jsou pračky se sušičkou. Ty se hodí do malých bytů. Bohužel nejsou tak výkonné a mají velké nároky na elektřinu. Většinou obsah bubnu, který vyperete, musíte sušit nadvakrát. Výhodou ale je, že pořídíte dva spotřebiče za cenu jednoho.

Koukněte se na energetický štítek

Při výběru sušičky se koukněte na energetický štítek. Prozradí vám o spotřebiči vše důležité. Kromě energetické třídy z něj zjistíte, jaká je roční spotřeba energie. Vynásobte ji cenou za 1 kWh (cca 4,80 Kč) a hned budete vědět, kolik vás provoz sušičky bude stát.

Na energetickém štítku dále najdete údaje o kapacitě. Jednotlivci stačí objem prádla 3 kg, do velké rodiny doporučujeme 9 kg. Kapacitu určitě srovnejte s velikostí pračky, ať můžete vysušit celou várku prádla a zbytečně nečekat. 

Dalším důležitým parametrem je účinnost kondenzace. Ta se označuje třídami od A do G. Čím vyšší třída je, tím lépe sušička těsní a v místnosti nebude tolik vlhka. Ideální je, když je místnost také dobře větraná, jinak se v ní může objevit plíseň.

Funkce, které usnadní práci

Budete překvapeni, co všechno taková sušička dneska umí. Program pro snazší žehlení prádlo vyrovná a připraví na žehlení. A pokud tuto domácí práci bytostně nesnášíte, proč se jí nezbavit úplně? Pořiďte si sušičku s parní funkcí. Díky ní vyndáte prádlo vyžehlené a svěží.

Senzor vlhkosti snímá míru vlhkosti prádla a přizpůsobí tomu délku programu. Umí efektivně šetřit energii, a tedy i vaše peníze. Podobně jako funkce vážení prádla. Ta prádlo zváží a opět se rozhodne, jak dlouho bude sušit. Samozřejmostí je odložený start a dětská pojistka. A pokud máte chytrou domácnost, nezapomeňte chtít propojení spotřebiče s chytrým telefonem skrze aplikaci

Shrnutí

Při výběru sušičky si rozmyslete, jaký typ vám bude vyhovovat. Přečtěte si energetický štítek, na něm najdete vše podstatné ohledně nároků, výkonu a spotřeby. Nezapomeňte na šikovné funkce a programy, které vám usnadní práci. Na závěr zvažte také vlastní rozpočet. A to je celé – sušičku si podle tohoto návodu vyberete raz dva. Přejeme hodně štěstí!

Pro Dudlu napsal: Vašek Brynda | Edit: Andrea B.

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: