Co je paleo strava?

Klasickou stravu jistě všichni znáte. Různé diety pro lidi kteří mají onemocnění kdy nemohou jíst lepek nebo jim vadí laktóza jste třeba ve svém okolí také už poznali. RAW tyčinek máte doma už pořádnou zásobu, protože vám zachutnaly. Ale co je to paleo strava?

co-je-paleo-strava
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Víte jak se dříve stravovali naši předci? Myslíme tím konkrétně sběrače a lovce. Ano je tomu opravu tak, a my jsme tak uzpůsobeni i přestože si to samozřejmě nechceme přiznat, protože je přece 21. století a to je moderní doba oproti tomu co bylo tenkrát. Není zde tolik omezení a vy si tak můžete ve velkém dopřávat maso, které tak určitě milujete a bez něj se nedokážete obejít, natož si představit, že by se z vás stal vegetarián nebo vegan? To ani náhodou! Také si můžete dopřát vejce, ovoce a zeleninu, různé oříšky a semínka.

Nyní na řadu přichází omezení kdy musíte právě z této stravy vyloučit následující potraviny jako jsou obiloviny, mléčné výrobky a veškeré průmyslově vyráběné a také luštěniny, na které nemůžeme zapomenout. Ano zdá se vám to nemožné? Mnoho lidí si zvolilo právě tento způsob stravy a jsou na to většinou kladné ohlasy. Ale díky tomu, že vyloučíte ze svého jídelníčku mléčné výrobky tak může dojít ke snížení příjmu vitaminu D a vápníku. Rozhodnutí je tedy jen a jen na vás. Na chvíli si to zkusit můžete, ale z dlouhodobého hlediska se raději poraďte se svým lékařem, abyste si tak ještě neuškodili, protože každý jsme jiný.

kuchynske-vychytavky

Každá dieta něco skrývá, nejlepší je proto se pravidelně stravovat, být na čerstvém vzduchu a nebrat si každodenní stres z práce domů. Tím také zamezíte přibírání na vaší váze a třeba i vypadání vlasů, které pro vás bylo dříve na denním pořádku. Nebo snad víte o někom kdo se zajímá o zdravou stravu? Zkuste si s ním projít pár témat a třeba tak najdete společnou řeč a zjistíte, že problém s hubnutím nemáte jen vy, ale také někdo jiný.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu vychytávky do kuchyně: