UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je paleo strava?

Paleo strava, známá také jako paleolitická dieta nebo dieta pravěkých lidí, je stravovací přístup, který se snaží napodobit stravu našich dávných předků, kteří žili v období paleolitu, tedy před zhruba 2,5 miliony let až do rozvoje zemědělství před asi 10 000 lety. Koncept paleo diety se zakládá na přesvědčení, že moderní způsob stravování a průmyslově zpracované potraviny jsou hlavní příčinou některých zdravotních problémů a civilizačních onemocnění, například obezity nebo cukrovky II. typu.

co-je-paleo-strava
Co je paleo dieta? (Zdroj fotky: Freepik.com)

V čem spočívá paleo strava?

Paleo dieta je způsob stravování, který se snaží co nejvíce přiblížit jídelníčku našich pravěkých předků. Možná to bude pro mnohé překvapením, ale dle výzkumů se lidské tělo a jeho fyziologie od dob paleolitu takřka nezměnilo a platí to i pro naše stravovací potřeby a nároky na výživu. Zjednodušeně řečeno, naše tělo nejvíce ocení přírodní a průmyslově nezpracované potraviny - stejné, jaké jedli lidé v době paleolitu.

Počátky paleo diety coby moderního přístupu k výživě sahají do 70. let 20. století, je tedy bezpečně prokázán její pozitivní vliv na lidské zdraví. Paleo strava může výrazně napomáhat hubnutí. Významný vliv má především na prevenci vzniku civilizačních chorob a jiných zdravotních neduhů, které mohou být zčásti způsobeny právě moderním způsobem stravování.

Patří sem například:

 • obezita
 • diabetes mellitus II. typu
 • vysoký krevní tlak
 • ekzémy
 • migrény
 • osteoporóza
 • kardiovaskulární onemocnění
 • Crohnova choroba
 • Ulcerózní kolitida
 • zubní kazy
 • psychické potíže
 • ...a mnohé další nepříjemnosti


Jaký je jídelníček při paleo dietě?

Základní myšlenkou paleo diety je konzumace potravin, které byly dostupné pravěkým lidem, jako jsou:

 1. Masa - hovězí, vepřové, drůbež, ryby a další druhy masa
 2. Ryby a mořské plody - losos, tuňák, krevety a další mořské plody
 3. Vaječné produkty - vejce od slepic, kachny, křepelek nebo krůt
 4. Zelenina - všechny druhy zeleniny, kromě těch s vysokým obsahem škrobu, jako jsou například brambory
 5. Ovoce - bobule, jablka, hrušky, avokádo, pomeranče a další ovoce s nízkým obsahem cukru
 6. Ořechy a semena - vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky, slunečnicová semínka atd.
 7. Zdravé tuky - olivový olej, avokádo, kokosový olej a máslo
 8. Voda - hlavní zdroj tekutin


Paleo dieta se vyhýbá průmyslově zpracovaným potravinám, obilovinám, mléčným výrobkům, luštěninám, cukrům, sýrům, a alkoholu. Tento způsob stravování klade důraz na vysoký příjem bílkovin a zdravých tuků, ale je kritizován pro svou omezenost a možnost nedostatečného příjmu některých živin. Přesto ale zdravotní benefity převažují nad potenciálními riziky.

Před zahájením jakékoli diety je důležité konzultovat to s odborníkem na výživu nebo lékařem, aby se zjistilo, zda je vhodná pro konkrétní potřeby a zdravotní stav. Každý člověk je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí být vhodné pro druhého.

kuchynske-vychytavky

 

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: