Co je to Maltodextrin?

Setkali jste s již někdy ve svém životě s maltodextrinem? Pokud si myslíte, že ne, pravděpodobně jste na omylu. Maltodextrin je jednoduchý sacharid, který se nachází v mnoha potravinách. Je to sypká látka vyrobená ze škrobu a využívá se v potravinářském průmyslu jako sladidlo, zahušťovadlo nebo jako konzervant.

co-je-maltodextrin

Co to je maltodextrin? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak maltodextrin funguje?

Maltodextrin se často používá v potravinářském průmyslu jako sladidlo nebo zahušťovadlo, protože má několik vlastností, které ho činí užitečným:

  1. Maltodextrin je dobře rozpustný ve vodě, což umožňuje snadnou manipulaci a míchání s dalšími složkami.

  2. Maltodextrin nemá výraznou chuť nebo barvu, což umožňuje použití v potravinách, aniž by ovlivňoval jejich chuť nebo vzhled.

  3. Maltodextrin má vyšší kalorickou hodnotu než běžné cukry, protože se rychle rozkládá na glukózu a poskytuje tělu energii.

  4. Díky svému složení se maltodextrin snadno tráví a rychle dodává energii.

kuchynske-vychytavky

Kde všude maltodextrin najdeme?

Maltodextrin se často nachází ve sportovních nápojích, sladkostech, dezertech, náhradách jídla a dalších průmyslově zpracovaných potravinách. Jeho využití může být vhodné pro sportovce nebo jedince, kteří potřebují rychle doplnit energii. Nicméně je důležité používat ho s mírou a ve spojení s vyváženou stravou, aby se minimalizovaly potenciální negativní dopady na zdraví.

Je maltodextrin bezpečný?

V obecnosti je maltodextrin považován za bezpečný potravinový přídavek. Organizace, jako je Světová zdravotnická organizace (WHO) a Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) ve Spojených státech, stanovují přísné normy pro bezpečnost potravinových přísad, včetně maltodextrinu.

Maltodextrin je hydrolýzováním škrobu, což je běžná složka mnoha potravin. Maltodextrin samotný není živinou a nemá výživovou hodnotu, ale poskytuje snadno dostupnou energii, protože se rychle rozkládá na glukózu v těle.

Nicméně existují některé body, které byste měli zvážit:

  1. Maltodextrin má vysoký glykemický index, což znamená, že způsobuje rychlý vzestup hladiny cukru v krvi. To může být užitečné pro sportovce nebo jedince potřebující okamžitou energii, ale diabetici a lidé s náchylností k výkyvům hladiny cukru v krvi by se měli konzumaci maltodextrinu pokud možno vyvarovat.

  2. Někteří jedinci mohou být citliví na maltodextrin a mohou vykazovat zažívací potíže, například nadýmání nebo průjem. Pokud si všimnete nějakých nepříjemností po konzumaci potravin obsahujících maltodextrin, je určitě na místě omezit jeho příjem.

  3. Též kvalita maltodextrinu může být důležitá. Některé komerční produkty mohou obsahovat maltodextrin vyrobený z geneticky modifikovaných zdrojů nebo může být kontaminovaný. Důležité je sledovat kvalitu a bezpečnost potravin, ze kterých konzumujete maltodextrin.


Jako u ostatních potravinových přísad,  i v případě maltodextrinu je důležité dodržovat míru a stravovat se co nejvíce přirozeně - to znamená omezit příjem vysoce průmyslově zpracovaných potravin na minimum

 

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: