Víte, co je chrudoš? Chrudoš je považován za starší mužské jméno, ale není neobvyklé, že toto jméno mají i mladší muži.
Významy slova chrudoš je:
Chrudoš má mnoho významů. Význam slova Chrudoš je "nositel Krista" nebo "nositel Krista". Původ jména Chrudoš je český. Toto jméno se nejčastěji dává anglicky a česky mluvícím lidem.
Jméno Chrudoš je zdrobnělinou jména Kryštof. Jména Christoph, Christopher a Christophere jsou odvozena z řeckého slova christos, které znamená "pomazaný". Kryštof znamená "nesoucí Krista" nebo "nositel Krista" z řeckého chria (jho) a pherein (nést).
Mezi další varianty tohoto jména patří např: Chris, Chrissie, Chrisse.
Chrudoš může být i české dětské jméno. Význam jména Chrudoš v češtině je:
- Chrudoš je mírumilovný vládce.
- Jméno Chrudoš je alternativním zápisem řeckého jména Christos.
- V hebrejštině jméno Chrudoš znamená: Chrudoš, který se narodil v roce 1894, je jméno, které se používá v hebrejštině: Pomazaný.
- V řečtině slovo Christus znamená "pomazaný" a používalo se jako titul pro Ježíše. Jako křestní jméno ho nosí muži a ženy ve východní Evropě, zejména v Rusku.
- Toto jméno je slovanského původu a bylo přijato Slovany po jejich přesunu do oblasti dnešního Polska v 5. století n. l.
- Původně se jednalo o zkrácenou podobu jmen jako Chrystosomus, Christoforos nebo Chrysochoragos.
- Později se jméno používalo také jako zkrácená verze slovanských jmen s křesťanským původem, jako Christophoros, Christophorus, Christianus nebo Christianos, která se v češtině a slovenštině začala psát Czrudoš a v polštině Chrudoš.
- Jméno Chrudoš se vyskytuje i u lidí ze Slovenska nebo z České republiky.
Významná jména
Jméno bylo použito také několika spisovateli. Mezi nejznámější patří např:
- Chrudoš (1724-1789), český jezuitský kněz a vědec, který studoval fyziku a matematiku v jezuitské koleji v Praze; později se stal profesorem na Karlově univerzitě a napsal několik učebnic matematiky. Je pohřben v kostele sv. Tomáše v Praze.
- Jan Chrudoš (1827-1911), český architekt, který v Praze navrhl řadu staveb včetně Národního divadla, kostela svatého Františka Xaverského a mnoha dalších. Byl také ikonopiscem a malířem; zemřel ve Vídni, kde žil od roku 1891; pohřben je v kostele svatého Tomáše v Praze.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová