UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je modal?

Modal je viskózové vlákno vyrobené z dubové celulózy. Pro jeho vlastnosti a jemný hedvábný lesk se mu také přezdívá „umělé hedvábí“. Modal je značkové vlákno registrované rakouskou firmou Lenzing, která se zabývá výrobou viskózových vláken. Jaké jsou vlastnosti modalu, na jaké druhy textilu se nejvíce hodí a jak o něj pečovat?

co-je-modal

Co je látka modal?

Výrobky z modalu

Modal je velmi podobný bavlně, ale je mnohem hladší a jemnější na dotek. Látka z něj je krásně pružná, měkká a nemačká se tolik, jako bavlna. Oproti bavlně je také jednodušší na údržbu a péči. Pokud hledáte materiál, v němž se budete cítit komfortně a bude příjemný na kůži, pak modal je určitě dobrou volbou. Hodí se na sportovní i domácí oblečení, pyžamo i na oblečení do práce. Velmi účinně absorbuje vlhkost z pokožky, čímž zajišťuje pohodlí svému nositeli.

Vyrábí se dva druhy modalujednolící úplet (z něho se vyrábí lehké svršky vhodné na léto) a modalová teplákovina (z ní se šijí silnější a teplejší kousky, které vás v chladném zimním období krásně zahřejí). Nesporným pozitivem také je, že je modal velmi odolný a dlouho vydrží, oblečení z něho se jen tak neobnosí a není proto nutné ho často obměňovat, což s sebou nese i ekologické plus.

Modalové oblečení se často vyrábí ve směsi s jinými tkaninami, například s elastanem, bavlnou, lycrou či tencelem.

Péče o modal

Velikou výhodou modalové tkaniny jsou její vlastnosti, které oceníte i během praní – modal se praním nesmršťuje a také krásně drží barvu (nestane se vám, že by barva z oblečení pustila a obarvila jiné prádlo, jako se stává u bavlny). I po opakovaném praní si modalová tkanina zachovává svůj původní vzhled a syté barvy, takže se vám nesepere, jako například zmíněná bavlna.

Péče o modal je podobná jako u bavlněného prádla, můžete ho prát na 40°, ale s klidem i na 60°, je-li to potřeba. Žehlit se většinou nemusí a ani látce to ani dvakrát neprospívá, pokud je ale potřeba pomačkaný kousek oblečení narovnat, žehlit by se měl na co nejnižší teplotu a výkon. Nedoporučuje se bělení, sušení v bubnové sušičce ani chemické čištění.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: