Co je antigenní test?

Ještě před pár lety by to většině z nás nic neříkalo, ale dnes už má tento název zažitý téměř každý. Řeč je o antigenních testech, které jsou velmi rozšířené. V době covidové se většina z nás setkala s různými typy testů na koronavir, které jsou klíčové v boji proti tomuto onemocnění. Jedním z nich je i antigenní test. K čemu přesně slouží a jak se od ostatních typů testů odlišuje?

co-je-antigenni-test

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Antigenní test je nejrozšířenějším testem na covid vůbec. Oblíbený je především pro rychle dostupný výsledek. Tento typ testů zjišťuje přítomnost virových antigenů, konkrétně bílkovin nacházejících se na povrchu viru SARS-COV2. Vir jsou tyto schopny detekovat na jeho vrcholu, tedy v době, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin.

Antigenní test je pro svoji rychlost velmi praktickou a jednoduchou možností, jak objevit detekci viru na sliznicích a jak zjistit, zdali se jedná o běžné nachlazení nebo o onemocnění covid-19. Rychlost výsledku je zjistitelná již za 15-20 minut. Antigenní testy jsou skvělou volbou pro hromadné testování v zaměstnání nebo ve školách. Hodí se i pro domácí testování.

sportovni-vyziva

Odběr vzorku pro testování není nikterak nepříjemný. Provádí se výtěrem z nosu, kdy se přiložená tyčinka s tamponkem zavede přibližně 1-2 cm do nosního otvoru, kde se tyčinkou párkrát zakrouží. Následně se na chvíli ponoří do roztoku a poté se pár kapek nakápne na testovací plochu. V případě, že se objeví pouze kontrolní čárka, je test negativní. Ukáží-li se na testu 2 čárky, pak je test pozitivní.

Výhodou tohoto druhu testu je kromě rychlostí zobrazení výsledku a možnosti zjištění přímo na místě také to, že k jeho provedení není nutná přítomnost zdravotnického personálu. Výhodou je také nižší cena tohoto testu, a to až 10x oproti PCR testu. Antigenní testy ovšem nedisponují takovou citlivostí jako je tomu u PCR testů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: