UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je antigenní test?

Ještě před pár lety by to většině z nás nic neříkalo, ale dnes už má tento název zažitý téměř každý. Řeč je o antigenních testech, které jsou velmi rozšířené. V době covidové se většina z nás setkala s různými typy testů na přítomnost koronaviru, které jsou klíčové v boji proti tomuto onemocnění. Jedním z nich je i antigenní test. K čemu přesně slouží a jak se od ostatních typů testů odlišuje?

co-je-antigenni-test

Co je antigenní test na covid? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak antigenní test funguje?

Antigenní test je nejrozšířenějším testem na covid vůbec. Oblíbený je především pro rychle dostupný výsledek. Tento typ testů zjišťuje přítomnost virových antigenů, konkrétně bílkovin nacházejících se na povrchu viru SARS-COV2. Virus jsou tyto schopny detekovat na jeho vrcholu, tedy v době, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin.

Antigenní test je pro svoji rychlost velmi praktickou a jednoduchou možností, jak zjistit přítomnost viru na sliznicích a zda se jedná o běžné nachlazení nebo o onemocnění covid-19. Výsledek testu je znám již za 15 - 20 minut. Antigenní testy jsou skvělou volbou pro hromadné testování v zaměstnání nebo ve školách. Hodí se i pro domácí testování.

sportovni-vyziva

Jak probíhá antigenní test?

Odběr vzorku pro testování není nikterak nepříjemný. Provádí se výtěrem z nosu, kdy se přiložená tyčinka s tamponkem zavede přibližně 1 - 2 cm do nosního otvoru, kde se tyčinkou párkrát zakrouží. Následně se na chvíli ponoří do roztoku a poté se pár kapek nakápne na testovací plochu. V případě, že se objeví pouze kontrolní čárka, je test negativní. Ukáží-li se na testu 2 čárky, pak je test pozitivní. Testy se mohou provádět také výtěrem z krku.

Výhodou tohoto druhu testu je kromě rychlostí zobrazení výsledku a možnosti zjištění přímo na místě také to, že k jeho provedení není nutná přítomnost zdravotnického personálu. Výhodou je také nižší cena tohoto testu, a to až 10x oproti PCR testu. Antigenní testy ovšem nedisponují takovou citlivostí jako je tomu u PCR testů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: