Co je hepatopatie?

Játra jsou v těle velmi důležitým orgánem. Nezdravý životní styl se na nich dříve či později neblaze podepíše. Svoji roli ovšem sehrává i dědičnost. Je pak velká pravděpodobnost, že člověka postihne hepatopatie jater. Co to vlastně znamená, jak se projevuje a léčí? Konkrétně jde o označení pro skupinu onemocnění jater.

co-je-hepatopatie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Tento pojen se v medicíně používal už dříve, ale v té době se pomocí něj označovaly jaterní choroby, které nebylo možné blíže identifikovat. Do skupiny nenádorových jaterních onemocnění jich spadá hned několik. Je to steatóza, Wilsonova choroba, cirhóza a hepatitida. Všechna tato onemocnění jater mohou mít hned několik společných příznaků. Mezi ty se řadí bolesti břicha, únava nebo nechutenství.

Steatóza je laicky řečeno „ztučnění jater“ a jednou z nejčastějších příčin je přílišná konzumace tučných jídel, nadměrné užívání alkoholu, léků, např. kortikoidů.

Wilsonova choroba je velmi závažným jaterním onemocněním, které je dědičné. Během této choroby dochází k hromadění mědi v organismu, nejčastěji právě v játrech.

Cirhóza jater je nekróza neboli odumírání jaterní tkáně. Pokud se cirhóza nezačne včas léčit, může vyústit až v nutnou transplantaci jater nebo také skončit smrtí pacienta.

sportovni-vyziva

Hepatitida jater je označení pro žloutenku. Jedná se v podstatě o zánět jater. Existuje hned  několik typů žloutenky, z nichž typ A se přenáší špatnými hygienickými návyky, typ B krví nebo pohlavním stykem a typ C pak krví a je závažnější formou oproti žloutence typu B.

A jaká je léčba v případě, že vás postihlo některé z jaterních onemocnění. Důležitá je v tomto ohledu změna životního stylu, a to zejména stravovacích návyků. Zároveň by se také člověk v takovém případě měl vyvarovat pití alkoholu a kouření cigaret. Zdravý jídelníček je zkrátka cestou ke zdravějším játrům. Podle rozsahu onemocnění pak lékaři předepisují některé typy léků a v nejkrajnějším případě pak bývá jediným řešením transplantace jater.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: