UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak a kde bolí játra?

Žádný orgán nemáme v těle jenom pro parádu, o játrech to platí dvojnásob. Jsou pro život nepostradatelná, v organismu plní mnoho funkcí. Když játra strádají, dávají o sobě vědět mnoha projevy, bolest je přitom jen jedním z nich.

jak-a-kde-boli-jatra

Kde bolí játra? (Zdroj fotky: Freepik.com)

K čemu slouží játra?

Játra vytváří zásobárnu krve pro celé tělo a regulují tok krve do srdce. V játrech se zpracovávají důležité živiny z trávicího traktu, tvoří se a odbourává se tu cholesterol. Játra také ukládají cukr a jsou zodpovědná za výrobu bílkovin potřebných ke srážení krve.

Játra se často dávají do souvislosti s alkoholem. Není divu, protože játra stojí v první linii, aby od něj vyčistila, tzv. detoxikovala organismus. V játrech se také tvoří žluč, kterou potřebujeme pro trávení tuků a vitamínů A, D, E, K, které jsou rozpustné v tucích. Jakmile játra nepracují, jak mají, výše zmíněné funkce nebudou fungovat správně nebo vůbec.

sportovni-vyziva

Kde najít játra a kde bolí

Játra se nachází v pravé brániční klenbě. Když bolí, bolí v pravém podžebří. Někdy může mít bolest žlučníkový charakter, takže se bude bolest z pravého podžebří šířit do zad pod pravou lopatku. Intenzita bolesti může být různá, záleží na příčině, která ji vyvolala. Může jít jen o neurčitou bolest, tupou, ale i křečovitou. Při zvětšených játrech spíš ucítíte nepříjemný zvýšený tlak a pnutí vpravo pod žebry.

Kdy bolí játra

Jakákoli bolest jater signalizuje jejich špatnou funkci a různá onemocnění. Nemocí, které mohou postihnout játra, je spousta. Od infekcí, přes záněty, poškození alkoholem nebo drogami až po nádory a cirhózy. Vždy, když se vyskytne bolest na místě charakteristickém pro játra, vyhledejte lékaře. Jen on může stanovit diagnózu a udělat nezbytná vyšetření. Kromě bolesti je dobré všímat si dalších projevů, které ukazují na onemocnění jater.

Všímejte si těchto varovných signálů:

  • změny na kůži - žluté zbarvení, svědění, suchost, nadměrné pocení
  • trávicí potíže - potíže po snědení tučných, mastných jídlech, pálení žáhy, nadýmání, vymizení chuti k jídlu, ztrácení na váze
  • únava - bývá nadměrná, člověk se snadno a rychle vyčerpává
  • změna barvy moči - tmavě hnědá moč značí problémy s játry
  • stolice - bledá nebo krvavá by vás měla varovat a dohnat k lékaři
  • otoky
  • bolesti hlavy, svalů a kloubů

Pro Dudlu napsala: Dita Polívková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: