UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak léčit dnu?

Co je to vlastně dna neboli pakostnice? Jedná se o onemocnění, na kterém má vinu porucha metabolismu kyseliny močové. Právě kyselina močová je produktem metabolismů látek s názvem puriny. Z důvodu takové poruchy pak dochází ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi a ta se pak ukládá do kloubů, šlach, ledvin a dalších orgánů. Tímto pak dochází k jejich poškozování. Pakostnici se také říká „nemoc králů“ a postihuje přibližně 10% populace. Nejčastěji tímto onemocnění trpí muži nad 40 let.

jak-lecit-dnu

Jak doma léčit dnu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak efektivně léčit dnu?

Dnu doprovází také dlouhá řada nejrůznějších příznaků. Jsou to například nepříjemné a náhlé bolesti kloubů během noci nebo ráno, zarudnutí a zvýšená citlivost kloubů nebo také horečka, zimnice či schvácenost. Nemoc může být i dědičná, a to až ze 60 % případů. Jediným řešením v případně onemocnění dnou, je zásadní úprava životního stylu a dodržování přísné diety. Dále je možné také užívání léků určených na zmírnění bolesti kloubů a potlačení zánětu.

sportovni-vyziva

Změna jídelníčku

Zařaďte do vašeho jídelníčku doporučené potraviny, které jsou vhodné při tomto onemocnění. Dopřejte si pravidelně ovocné a zeleninové šťávy. Z ovoce jsou vhodné banány, pomeranče, jahody nebo avokádo. Ze zeleniny pak brambory, mrkev a celer. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ani mléčné výrobky, celozrnné potraviny a luštěniny. Vyvarujte se nevhodných potraviny, které by mohly dnu zhoršit - jsou to smažená jídla, alkohol, vnitřnosti, ostrá a kořeněná jídla, některé druhy ryb (tuňák, pstruh, krevety) nebo červená masa.

Vyzkoušet můžete i přírodní léčbu. V tomto ohledu působí na organismus blahodárně libeček, který můžete přidávat do jídla nebo čaje. Pomůže pročistit organismus a zmírnit zánět. Skvělé účinky má i kopřiva, která pomáhá z těla odstranit nadbytek kyseliny močové a pročišťuje organismus od dalších škodlivých látek a toxinů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: