UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se vyplácí nemocenská?

Každý pracující člověk by měl vědět, jak je to s vyplácením nemocenské. Podle čeho se počítá její výše? Kdo na ni má nárok? Jaké jsou vaše povinnosti?

jak-se-vyplaci-nemocenska

Jak dlouho se vyplácí nemocenská? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Peněžitá pomoc při dočasné pracovní neschopnosti

Na peněžitou pomoc při dočasné pracovní neschopnosti má nárok zaměstnanec, který si odvádí sociální pojištění, záleží ale na typu smlouvy, pozor na dohody. První dva týdny dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele, poté vám začne chodit nemocenská od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Jakým způsobem peníze dostanete? Stejným, jakým vám zaměstnavatel vyplácí mzdu. Pokud máte ve smlouvě, že vám budou peníze posílány na účet, v době vaší nemoci vám tam přijdou také. Jestliže normální výplatu dostáváte v hotovosti, bude to tak i při vašem stonání. 

E-neschopenka

Neschopenku vystavuje lékař, zpětně může i na dva předchozí dny. U covidu to lze i po dvou týdnech. V současnosti platí (od prvního ledna 2020) tzv. eNeschopenka, což znamená, že do práce nic nosit nemusíte, všechny informace lékař odešle České správě sociálního zabezpečení i zaměstnavateli. Vaší povinností samozřejmě je informovat svého nadřízeného o dočasné nemožnosti přijít do práce. V době své pracovní neschopnosti se musíte řídit pravidly a omezeními. Máte-li od doktora povolené vycházky, je nutné respektovat tyto denní časové úseky a nechodit ven v jiné době. 

Kontroly při neschopence

Kontroly provádí prvních čtrnáct dní zaměstnavatel, poté sociálka. Pokud u vás zazvoní, musíte se jim ukázat. Když vás ale nezastihnou, budete mít velký problém. Peníze, které jste při marodění dostali, budete muset vrátit. 

sportovni-vyziva

Výše nemocenské

Výše nemocenské se odvíjí od různých kritérií. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemají povinné odvody na nemocenské pojištění, ale mohou si je platit dobrovolně. Na webu České správy sociálního zabezpečení jsou uvedena všechna procenta, podle nichž je nemocenská vyplácena. Na internetu najdete také řadu kalkulaček, kde se vše dá jednoduše spočítat. V současné době to již není tak, že tři dny od začátku dočasné pracovní neschopnosti nedostanete nic. Nyní máte nárok na peněžitou podporu již od prvního dne marodění.

Výše částky se odvíjí od vašeho průměrného měsíčního výdělku za předchozí čtvrtletí. Svou roli hraje redukovaný vyměřovací základ, k tomu jsou na internetu dostupné tabulky. Od 15. do 30. dne pracovní neschopnosti dostanete 60 % z redukovaného vyměřovacího základu. Od 31. do 60. dne pracovní neschopnosti se nemocenská zvyšuje na 66 % z redukovaného vyměřovacího základu. A od 61. dne pracovní neschopnosti máte nárok na 72 % z redukovaného vyměřovacího základu.

Ukončení nemocenské probíhá podobně jako její zahájení. Lékař vše potřebné elektronickou formou předá sociálce i zaměstnavateli. A vy se můžete vrátit do práce.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: