UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyvolat menstruaci?

Některé ženy mají cyklus nepravidelný, jiným se dostavuje menstruace s pravidelností osmadvaceti dnů. Existuje celá řada faktorů, které mohou ovlivnit ženský cyklus. Jeho porucha se pak nejčastěji projeví opožděným krvácením, na které v můžete někdy čekat i pěknou řádku dní. Co bývá nejčastější příčinou zpožděné menstruace a jak se ji pokusit vyvolat přírodní cestou? 

jak-vyvolat-menstruaci

Jak mám vyvolat menstruaci? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny opožděné menstruace

Důvody, proč se menstruace opozdí, někdy i o spoustu dní, jsou různé. Na vině může být hormonální nerovnováha, ale také různé poruchy a onemocnění. Mezi nejčastější příčiny vynechání menstruace patří:

 1. těhotenství
 2. hormonální nerovnováha (např. po vysazení hormonální antikoncepce)
 3. stres
 4. větší váhový úbytek
 5. nedostatečná výživa
 6. počínající menopauza
 7. onemocnění reprodukční soustavy (endometrióza, syndrom polycystických ovarií, aj.)
 8. zvýšená fyzická zátěž

Babské rady jak vyvolat menstruaci

V případě, že se menstruace ne a ne dostavit, žijete aktivním sexuálním životem a menopauza se vás ještě zdaleka netýká, ještě než začnete podnikat kroky k vyvolání menstruace, nejprve se ujistěte, že nemůžete být těhotná, protože ta možnost je reálná.

Pokud bude výsledek testu negativní a krvácení stále nepřichází, máte v podstatě dvě možnosti – objednat se ke svému gynekologovi, který vás vyšetří, zjistí příčinu vynechání menstruace a podle toho bude dále postupovat, anebo se nejprve pokusit vyvolat menstruaci přírodními metodami. Pamatujte ale, že pokud je příčinou například hormonální nerovnováha, nemusí vám přírodní postupy fungovat.

Bylinky

Jak je známo, bylinky mají prokázané léčivé účinky, dovedou ovlivňovat spoustu funkcí v těle a také na ženské reprodukční zdraví příroda nabízí několik zázračných rostlinek.

Pro vyvolání a uspíšení menstruace vyzkoušejte některou z těchto bylin:

 • třezalka tečkovaná
 • kontryhel obecný
 • listy maliníku
 • pupalka dvouletá
 • šalvěj lékařská
 • měsíček lékařský


Z bylinek si můžete uvařit čaj, případně je užívat jako sirup. Dejte si ale pozor, abyste bylinky nekombinovala, určitě není vhodné užívat všechny najednou.

pece-o-telo

Cvičení

Podpořit nástup menstruačního krvácení můžete také pomocí cvičení. Výborná je například jóga, lehký běh, plavání či cyklistika. Zkrátka jakýkoli pohyb, který pro vás nebude představovat přílišnou fyzickou zátěž. Pro udržení hormonální rovnováhy pak můžete preventivně praktikovat i takzvanou hormonální jógu, která je zvlášť v posledních letech čím dál oblíbenější.

Červené víno

Červené víno patří mezi staré babské rady na spoustu neduhů, ženské zdraví nevyjímaje. Nejenže vám rozproudí krev v žilách, ale také roztahuje cévy. Může tedy podpořit také nástup menstruačního krvácení.

Horká koupel

Horká koupel má podobné účinky jako červené víno – roztahuje cévy a rozproudí krevní oběh. Nemáte-li vanu, podobnou službu vám prokáže i delší horká sprcha.

Sex

Sex dokáže popostrčit menstruaci celkem spolehlivě. Při pohlavním styku a zvlášť při orgasmu totiž dochází ke kontrakcím hladké svaloviny hrdla a dělohy, což v kombinaci s fyzickou aktivitou a roztažením cév může skutečně vyvolat menstruaci.

hracky-pro-dospele

Návštěva gynekologa

Pokud se vám nedaří vyvolat menstruaci přirozenou cestou, určitě je na místě navštívit svého gynekologa. Ten vás důkladně vyšetří a dohodne se s vámi na dalším postupu. Nejčastějším řešením je injekce na vyvolání menstruace, podává se do svalu a nejčastěji užívaným medikamentem je v tomto případě Agolutin, jehož hlavní účinnou látkou je hormon progesteron, který přemění děložní sliznici (endometrium) do tzv. sekreční fáze a následkem toho dojde k jejímu odlučování a menstruaci.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: