Jak odstranit skvrny od borůvek?

Kromě blahodárného vlivu na lidské tělo. Jsou plné antioxidantů a posilují naši imunitu. Borůvky skvěle chutnají a když mluvíme o těch lesních, tak i silně barví a není jednoduché dostat fialové skvrny z oblečení.

jak-odstranit-skvrny-z-boruvek

Jak odstranit skvrny od borůvek? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Důležité je zakročit co nejdřív a skvrnu ihned po zašpinění ponořit do studené vody. Teplá voda by zašpinění uškodila a v pračce by se zaprala a její odstranění by bylo obtížné až nemožné. Na bavlněné a lněné oblečení pomáhá namočit ho do kyselého mléka alespoň na půl hodiny. Pak ho vyperte ručně v teplé vodě a nakonec v pračce jako obvykle.

Na odstranění skvrn z vlněného svetru použijte citrón. Postižené místo potírejte půlkou citrónu, dokud skvrna nezmizí. Je možné šťávu z citrónu vymačkat přímo do vody a nechat odmočit alespoň 30 minut. Stejným pomocníkem je i kyselina citrónová. Nakonec svetr vypláchněte pod teplou vodou a vyperte v pračce jako obvykle. Z hedvábí skvrnu odstraníte pomocí alkoholu.

Buď můžete skvrnu potírat hadříkem namočeným v lihu nebo dát halenku přímo do vody s alkoholem. Nemusíte shánět vysokoprocentní alkohol, poslouží vám třeba obyčejná vodka. Nakonec propláchněte v teplé vodě a dejte vyprat do pračky. Pokud se rozhodnete pro chemii jako je odstraňovač skvrn, používejte ho vždy podle návodu.

V případě, že nemáte nic z toho po ruce a zůstanou vám na oblečení zaschlé skvrny, operace bude mnohem složitější. Pomoci by vám mohl zředěný peroxid vodíku nebo žlučové mýdlo.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: