Jak odstranit plíseň v bytě?

Pokud se vám drží v místnosti vlhkost, je dost možné, že se vám doma tvoří i plísně. Jak se jich zbavit a jak zabránit jejich vzniku?

jak-odstranit-plisen-v-byte

Jak odstranit plíseň v bytě? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Nejdůležitější je větrání a ve starších domech pořídit vhodný způsob zateplení. V dalších případech bude třeba pořídit speciální přístroje. Ideální vzdušná vlhkost v bytě je 50–60 %. Během dvacetiminutového sprchování se do ovzduší dostane až 200 g vody, během jediného dne člověk uvolní pocením a dýcháním do vzduchu až 300 g vody. Vypařená voda se v nevětraném bytě sráží a vytváří podmínky pro vznik plísní. Zvláště ve starších rodinných domech se na stěnách s příchodem sychravého počasí objevují plísně pravidelně. Tato místa jsou chladnější než okolí a tudíž se na nich víc sráží vodní pára.

Pokud nemůžete investovat do zateplení fasády, je vhodné vnitřní stěny ošetřit speciálními přípravky jako například koncentrované dezinfekční prostředky určené přímo na interiérové omítky. Dezinfekce se nanese na napadené plochy a plísně se ještě za mokra mechanicky odstraní špachtlí. Po zaschnutí nátěr několikrát dvakrát zopakujte. Takto ošetřené stěny natřete malířskou barvou s obsahem látek bránících růstu plísní.

Využít můžete i absorpční přístroje, které vodní páry umí přeměnit na tekutinu, kterou shromažďují v zásobníku a dá se vylévat. Stírání plísní nedělejte nasucho, spory plísní byste roznesli do okolí. Lepší je plíseň odstranit vhodnými přípravky, které fungují velice rychle a efektivně. Stačí postižená místa postříkat, nechat několik minut působit a nakonec zbytky, které zůstaly na stěně, zárubních či na dlaždičkách, opatrně setřít vlhkým hadrem na jedno použití.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: