UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak uplést čepici?

Vezmeme si tedy pětimilimetrové jehlice a budeme plést do kruhu. Nahodíme si očko na obě jehlice. Prostrčíme si ukazováček a palec a otočíme. Tímto způsobem se tedy nahazují očka. Nahodíme si celkem asi devadesát šest oček + tedy jedno. Může jich být i méně, ale číslo musí být dělitelné dvěma. Jedno očko ztratíme, získáme tedy sudý počet oček dělitelný dvěma.

jak-uplest-cepici

Jak uplést čepici? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Po nahození oček si vytáhneme jednu jehlici, na které jsme pletli – tato očka ale musíme dostat na druhou jehlici. Všechna očka bychom měli mít stejným směrem. Vytáhneme si lanko z jehlice a konec lanka dáme na konec pravé jehlice. Spojíme si dva konce oček. Očko na levé jehlici zapleteme na pravé jehlici. Poslední očko přehodíme přes to poslední z pravé jehlice. Tímto způsobem jsou spojená očka.

Pleteme stylem “hladce obrace“. Hladce za přední nitku. Obrace je s přízí před jehlicí, klasicky za přední nebo zadní nitku (to je na vás). Až to budeme mít hotové až na konec řady, pokračujeme na pravé jehlici úplně stejným způsobem. Je potřeba si takovým způsobem udělat zhruba třináct řad. Až to budeme mít, začínáme plést stylem obrace (před tím jsme začínali s očkem hladce). A pleteme opět stejným způsobem a zase třináct řad jako předtím. Po dokončení třinácti řad začínáme plést pouze hladce. Pleteme tak do té doby, než čepice bude mít zhruba 27 centimetrů.

Poté je potřeba si změřit na čepici celkem 3 řádky, kolik mají centimetrů (u mě 1,7 cm). Tím pádem budeme dělat 96 oček. Jdeme splétat očka tak, že nabereme očka způsobem na hladce a upleteme celkem dvě očka dohromady. Poté zase pleteme pouze hladce na druhé straně a  zase splétáme dvě očka jen na konci řady. Poté na jehlu navlékneme všechny konce a protáhneme každé očko jehlou až na konec. Po dokončení vytáhneme jehlice a zatáhneme za konce příze, co nejvíce to jde. Stáhneme, prošijeme do kruhu a čepice je hotová!

Co budeme potřebovat:

  1. Vlnu (3 klubíčka zhruba)
  2. Nůžky
  3. Jehly
  4. Označovač
  5. Jehlice (kruhové – pětimilimetrové)

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: