UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak ušít čepici?

Co je vlastně čepice a jak vznikla? Čepice je pokrývka hlavy, která se nosí jako ochrana před povětrnostními vlivy, jako součást kostýmu nebo uniformy, pro slavnostní účely nebo jako módní doplněk.

jak-usit-cepici

Čepice se také používá k označení zvuku dýchacích cest člověka při nachlazení, například když má silný kašel, bolesti v krku nebo alergii. Kšiltovky nosí také lidé s rakovinou nebo s alopecií a dalšími stavy, které způsobují vypadávání vlasů. Mohou být také vyrobeny z latexu, spandexu, bavlny nebo polyesteru.

Čepice jsou běžné ve většině kultur a byly oblíbené u mužů i žen z mnoha různých sociálních skupin. Nejběžnějšími materiály pokrývek hlavy jsou vlna a kůže, často v kombinaci s dalšími materiály, jako je plsť nebo rostlinné materiály.

Co budete potřebovat k ušití čepice potřebovat? Klíčem k ušití čepice je příprava

Než začnete, ujistěte se, že máte všechny materiály a nástroje pohromadě.

  • Nit a jehlu. Potřebujete klubko nitě a jehlu s velkým okem (jehlu s velkým otvorem). Pokud nemáte žádnou jehlu s velkým okem, použijte tu s největším okem, která je součástí vaší šicí soupravy.
  • Látku na okraj. Na okraj budete potřebovat asi 2 metry látky. Látka by měla být měkká a pevná, například džínovina nebo vlněný tvíd.
  • Látku na korunku (horní část) čepice, asi metr pro každou velikost, ve které chcete čepice vyrábět (včetně dětských velikostí). Na tyto díly použijte lehkou bavlnu nebo len. Těžší látky nemusí být v horku příjemné na nošení.

Postup, jak ušít čepici

Čepice se často používá jako doplněk k ochraně hlavy před nepřízní počasí nebo sluncem. Nejběžnějšími typy čepic jsou baseballové čepice, kšiltovky a kšiltovky typu trucker.

V tomto článku se budeme zabývat tím, jak si doma ušít čepici pomocí jednoduchých technik.

  1. Pořiďte si všechny potřebné materiály (látky) pro výrobu čepice. Vyberte si barvu a vzor, který se vám nejvíce líbí!
  2. Vystřihněte dva kusy látky o rozměrech přibližně 10 x 20 cm. Pokud jste si vybrali silný materiál (například džínovinu), možná budete chtít vystřihnout 4 kusy látky místo 2, aby byly pevnější a neroztahovaly se při pozdějším sešívání v tomto procesu.
  3. Sešijte oba kusy materiálu pravou stranou k sobě, takže když hotový výrobek otočíte. Máte čepici.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: