Jak ušít povlečení?

Víte, jak ušít povlečení? Šití vlastního ložního prádla je skvělý způsob, jak ušetřit peníze, a zvládnete ho i jako začátečník. Navíc ze sebe budete mít velkou radost a to rozhodně potěší. Zde se dozvíte, jak ušít ložní prádlo.

jak-usit-povleceni

Pro šití silných nebo obtížně sešívaných švů použijte dvojitou jehlu. Budou tak pevnější a snadněji se vám budou dělat. Můžete ji použít na obou stranách švu. Švy šijte overlockovým stehem, který jim dodá větší pevnost a usnadní žehlení. Tento postup se osvědčuje zejména u povlečení a povlaků na polštáře. Pokud šijete deku, je spojování jednotlivých čtverců časově nejnáročnější částí celého procesu.

Jakmile budete mít všechny čtverce vystřižené, rozložte je na látku tak, aby se při spojování do jednoho velkého čtverce nebo obdélníku (podle toho, jak velkou deku chcete) pěkně spojily. Sešijte každý čtverec pravou stranou směrem ven a pro větší pevnost použijte pokud možno overlockový steh (viz níže).

Při sešívání velkých bloků látky, jako jsou například prošívané deky a patchworkové přikrývky, používejte raději nástavec s kráčející patkou než normální přítlačnou patku stroje. Tím se sníží tření mezi vrstvami látky, což usnadňuje šití a snižuje zatížení motoru stroje.

Jak krok za krokem ušít ložní prádlo

  1. Pořiďte si všechny materiály, které budete k práci potřebovat. Budete potřebovat střihací plochu, špendlíky a nůžky na papír, vzor a látku, nitě, jehly a žehličku.
  2. Rozložte si vzor na látku. Nejlépe to uděláte tak, že látku přeložíte napůl a vzor na ni položíte tak, aby byly zakryty obě strany. Vystřihněte dva kusy látky podle požadavků na vzor. Pokud máte více než jeden kus vzoru, před dalším postupem se ujistěte, že jsou oba vystřižené.
  3. Sešijte boční šev obou dílů k sobě pravými stranami (RST). Ujistěte se, že přídavek na šev je široký alespoň 5 mm po celém obvodu obou dílů spojených dohromady, aby k sobě při pozdějším otočení na rubovou stranu v tomto projektu pěkně přiléhaly.
  4. Každý přídavek na šev z kroku 3 výše zažehlete, dokud nebude rovný proti sobě nebo přeložený pod sebe, podle toho, jak široký nebo úzký byl původně vystřižený v kroku 2 výše. Zatím nežehlete žádné záhyby, protože ty přijdou na řadu později během kroku 5 níže!
  5. Nyní přišpendlete všechny záhyby. A sešijte.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si doplňky do ložnice:

Pokračujte v čtení blogu: