Kam s dětmi ve východních Čechách?

Východočeský kraj byl vytvořen 11. dubna 1960 zákonem o územním členění státu. Sídlem kraje je Hradec Králové. Říká se, že je to region prosluněných luk a řek, rybníků, historických vodních kanálů a medových perníků. Hradec Králové je krásné, historické město a s dětmi zde můžeme navštívit například Bílou věž odkud je rozhled na celé město a za krásného počasí je vidět široko daleko do celého kraje. Za návštěvu stojí rozhodně i zdejší hvězdárna a planetárium. Vedle hvězdárny bylo také vybudováno digitální planetárium s expozicemi a kruhovým sálem s digitálním projekčním systémem.

kam-s-detmi-ve-vychodnich-cechach

Kam s dětmi ve východních Čechách? (Zdroj: Pixabay.com)

Nesmíme však zapomenout ani na Pardubice, které jsou velkými rivaly Hradce Králové. V Pardubicích za návštěvu stojí například Muzeum Perníků, nebo dostihové závodiště Velké Pardubické. V Pardubicích je hezká kavárna Baloon Cafe, kde se děti mohou “vyblbnout“ a rodiče odpočinout. Dále se mi u Pardubic moc líbí hrad Kunětická Hora, také s nádhernou vyhlídkou a bohatým programem. Kousek pod ní se nachází i Perníková chaloupka, jejíž návštěva bude jistě pro děti krásným zážitkem.

Dále za zmínku stojí určitě Hořice město trubiček, které má i spousty zajímavých stezek s aktivitami pro děti (doporučuji navštívit místní infocentrum, kde k nám byli velmi ochotní a dobře poradí). Rozhodně nemohu vynechat Chlumec nad Cidlinou, kde je Fajn park-velký zábavní areál, se spoustou atrakcí i zvířátky, ale na jeho projití potřebujete celý den. Sportovní vyžití také najdete v Mladých Bukách, v jejich centru zábavy. A kdo by si nechtěl vyšlápnout nejvyšší horu Sněžku s jejími 1602mnm.

Kdo má rád spíše historii a muzea, krásné je Babiččino údolí u České Skalice, kde se inspirovala Božena Němcová. Nebo dělostřelecké věž Bouda, či pevnost Hanička. Dále můžete vyrazit, třeba za husity, např. na známý kopec Oreb u Třebechovic pod Orebem. Ve městě se nachází i krásný, v Evropě nejznámější, betlém. Hned kousek vedle je i Skanzen u Krňovic. Kdo má rád zvířátka, tak doporučuji navštívit zámek Častolovice s krásným zámeckým parkem a mini zoo, nebo už zmíněný Fajn park, či navštívit rovnou ZOO Dvůr Králové s velkým SAFARI. Dále můžete navštívit i třeba Hřebčíny v Kladrubech nebo ve Slatiňanech, případně tam si i dojít na kočičí hrádek, který se nachází nedaleko v lese a je pro děti volně přístupný.

V kraji naleznete i stezku v oblacích na Dolní Moravě nebo Peklo Čertovina u Hlinska, kde se točila známá pohádka Zdeňka Trošky Čertoviny. Myslím, že Peklo má i dokonalé čerty a jejich peklo opravdu zatopí malým i velkým hříšníkům. Tento kraj je plný zajímavostí a stojí za návštěvu. Určitě můj výčet nestačí a člověk by zde našel ještě spousty dalších možností, kam vyrazit.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si na Dudlu cestovní společenské hry:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení