UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak nakupovat letenky?

Chystáte se na dovolenou či eurovíkend? Pokud nepatříte mezi zběhlé cestovatele, kteří mají vyhledávání a nákup výhodných letenek v malíčku, jste na správném místě. Poradíme vám, jak ušetřit na nákupu letenek.  

jak-nakupovat-letenky

Jak nakupovat letenky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy kupovat letenky?

Přestože pomalu přichází zima a většina z nás má letošní dovolenou za sebou, neznamená to, že by téma nákupu výhodných letenek přestalo být s koncem léta aktuální. Nejen, že na víkendové výlety po evropských metropolích přichází čas právě mimo hlavní turistickou sezónu, ale také můžeme včasným nákupem letenek ušetřit i na příští letní dovolené.

Kdy nakoupit letenky

Jedním z hlavních kritérií, na kterém závisí cena i dostupnost letenek, je datum jejich nákupu. Pokud bychom se do nakupování letenek pustili příliš brzy před plánovaným odletem, může se snadno stát, že přeplatíme. Pokud však budeme čekat s nákupem příliš dlouho, naopak hrozí, že letenky do vytoužené destinace už jednoduše nebudou. Kdy je tedy nejvhodnější čas pro jejich nákup?

Jako ideální rozmezí nákupu letenek se obecně uvádí pět až jeden a půl měsíce před odletem. Pokud jde o dálkové linky, je lepší se držet spíše delších termínů, minimálně tedy dva měsíce až čtvrt roku. Pokud se chystáte na krátký let v rámci Evropy (například na prodloužený víkend), kupovat můžete letenky s klidným srdcem ještě měsíc před odletem. Jakákoliv bližší data však už mohou být riskantní z toho hlediska, že letenky jednoduše nemusí být k dostání.

Jaké vybírat termíny aneb vyhněte se dnům zvýšené poptávky

Co se týče samotného data odletu a příletu, i ty výrazně ovlivňují cenu a dostupnost letenek. Obecně se dá říci, že nejdražší letenky bývají o letních prázdninách (z důvodů zvýšené poptávky z hlediska letních dovolených), přes Vánoce a kolem Nového roku. Dalším důležitým faktorem jsou samozřejmě také nejrůznější státní svátky, které se ale stát od státu liší, a je tedy třeba si je pohlídat individuálně. Koupí last minute letenky můžete výrazně ovlivnit cenu dovolené a to i v období letních prázdnin, dovolená Egypt tak může být mnohem přístupnější.

hracky-pro-deti

Jaké jsou nejlevnější aerolinky?

Asi není s podivem, že pokud chceme ušetřit, letenky musíme hledat zejména u nízkonákladových společností. Ty se vyplatí především pro krátké lety v rámci Evropy, kdy nám nevadí poněkud snížený komfort oproti klasickým aerolinkám. Z Prahy léta nízkonákladovek celá řada, mezi ty nejznámější patří například irský RyanAir, ale také třeba WizzAir, Vueling, Germania či EasyJet. Je tedy vhodné v případě, že se rozhodneme pro nízkonákladový let, porovnat nabídku těchto společností mezi sebou. Díky tomu můžeme narazit na opravdu výhodné a bezkonkurenční cenové nabídky.

Co se týče proměny cen v čase, u většiny nízkonákladovek platí, že nejlevnější jsou letenky přibližně měsíc před odletem. Výjimkou je například EasyJet, který vsadil na opačnou taktiku – kdo nakoupí dřív, ten má levnější letenku.

Ve které dny letět?

Kromě výše zmíněných kritérií může cenu letenky významně ovlivnit i den odletu a příletu. Přestože se většina z nás snaží s letenkami trefit do víkendových dnů, abychom ušetřili dovolenou, která nám ještě v zaměstnání zbývá, nejlevnější jsou letenky s odletem a příletem ve všední den. Důvod je zřejmý – v tyto dny je o letenky o něco menší zájem. Úplně nejlevnější letenky seženeme u letů s odletem uprostřed týdne. Pátky a pondělky mohou mít kvůli blízkosti k víkendu ceny opět vyšší.

Buďte při flexibilní při výběru letiště

Posledním způsobem, jak ušetřit na letenkách, je správný výběr letiště. Přestože je pro nás zpravidla nejpraktičtější odlet z Prahy či jiných českých letišť, nesmíme zapomínat ani na letiště našich sousedů. Mezi ty nejbližší patří například v Rakousku Vídeň, Mnichov, Berlín, Bratislava či Katovice.

Vždy si však nezapomeňte spočítat, zda se vám odlet ze zahraničí vůbec vyplatí. Zejména pokud se vydáváte na jedno ze vzdálenějších letišť, můžete se s cenou jízdenky na vlak či benzínu a parkování dostat nad cenu letenky z tuzemského letiště. Vyplatit se tento postup nemusí zejména u destinací v rámci Evropy, jako je například Řím či Londýn, kam se dostaneme opravdu levně i z Prahy. Pokud ale bydlíte u hranic, je jasné, že zahraniční letiště může být ve vašem případě praktičtější volbou.

Pro Dudlu napsal: Zdeněk Matuška | Edit: Andrea B.

Vyberte si dárky pro cestovatele:

Pokračujte v čtení blogu: