UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na průjem u dětí?

Bolesti břicha a neustálé běhání na záchod, snad stokrát za den i za noc - průjem je nepříjemný problém, o kterém většina z nás raději příliš nemluví, ale čas od času potrápí každého. A nevyhýbá se ani dětem. U těch ale může mít vážnější následky a horší průběh než u dospělých. Jak si poradit s průjmem u malých dětí, to se dozvíte v tomto článku.

prujem-deti

Akutní průjem u dětí (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny průjmu

O průjmu hovoříme ve chvíli, kdy má dítě tři a více řídkých stolic za den, u kojenců je pak ukazatelem pět a více řídkých stolic za den. Průjem není nemoc jako taková, obvykle je příznakem nějakého jiného onemocnění. Nejčastěji jde o virovou infekci způsobenou například noroviry nebo rotaviry, méně častěji jsou na vině bakterie (např. salmonella).

Průjem může vyvolat ale také dietní chyba, to znamená nevhodné složení potravin – příliš tučného jídla, sladkostí apod. Běžně se průjem vyskytuje také při léčbě antibiotiky. U často se vracejících průjmů je pak třeba hledat jejich příčinu, za problémy mohou stát například potravinové alergie nebo chronická střevní infekce (např. Crohnova choroba).

Příznaky průjmu

Kromě bolestí břicha a časté, řídké stolice se průjmovité onemocnění může projevovat i dalšími příznaky, které se odvíjí od primární příčiny průjmu.

Průjem doprovází například:

  • zvýšená teplota nebo horečka
  • bolesti hlavy, kloubů a svalů
  • celková únava a nechutenství.

Příznaky běžného virového průjmu obvykle odezní během jednoho až tří dnů.

Léčba průjmu

Nebezpečí průjmu u malých dětí tkví v tom, že může poměrně rychle dojít k dehydrataci organismu. Ze všeho nejdůležitější je tedy zavodňování a doplňování ztracených minerálů. K tomu slouží speciální rehydratační roztoky, které seženete v lékárně. Dobré účinky proti průjmu má ale i slabý černý čaj. Tekutiny podávejte pomalu a spíše po lžičkách, aby se co nejlépe vstřebaly.

Samozřejmostí je pak přísná dieta s vyloučením všech nevhodným a špatně stravitelných potravin. Vhodnými potravinami jsou například vařená rýže, dušená mrkev, vařené brambory, nastrouhané jablko bez slupky, rozmačkaný banán a suché bílé pečivo. K obnovení zdravé střevní mikroflóry přispějí bílé jogurty a probiotika. Z volně dostupných léků můžete sáhnout po živočišném uhlí, Smectě nebo Hylaku.

hracky-pro-deti

Babské rady na průjem u dětí

Vyzkoušet můžete i babské rady na průjem u dětí, například špetku mletého muškátového oříšku na jazyk (ale opravdu jen špetku!) nebo čerstvé borůvky. Vhodnou bylinkou proti průjmu je pak mochna nátržník, tu ale podávejte dětem až od 3 let věku.

Průjem u kojenců

U malých miminek může být průjem obzvlášť závažný, protože ztrácí tekutiny velice rychle. Pokud je dítě kojené, pak je nejlepší v kojení i nadále pokračovat, a to bez jakéhokoli omezení. Výhodou je, že plně kojené děti trpí průjmy jen velmi vzácně a pokud se průjem přesto objeví, často zmizí tak rychle, jako se objevil a stačí k tomu pouze mateřské mléko. U nekojených dětí je třeba tekutiny doplňovat jinak, tedy nabízet čaje, rehydratační nápoje apod.

V každém případě je nutné sledovat stav dítěte a případné známky dehydratace – suché sliznice (jazyk, oči), propadlá fontanela, menší frekvence močení a tmavá zapáchající moč, snížený kožní turgor (napětí kůže), celková únava až apatie. V případě, že máte podezření na počínající dehydrataci, vaše miminko má opravdu úporný průjem a nemůžete do něj dostat dost tekutin, vyhledejte co nejrychleji lékaře.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si WC doplňky:

Pokračujte v čtení blogu: