UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je spálová angína u dětí?

Spálová angína je akutní zánětlivé onemocnění krčních mandlí, které je doprovázeno spálovou vyrážkou. Patří mezi nemoci typické pro dětský věk, nejčastěji postihuje děti předškolního věku, nevyhýbá se však ani dospívajícím a dospělým. Nejčastěji však spálovou angínou onemocní děti v rozmezí 3 až 10 let věku. Jak se spálová angína projevuje, co ji způsobuje a jak ji léčit?

spalova-angina-u-deti

Co spálovou angínu způsobuje?

Na rozdíl od klasické angíny, která může být i virového původu, je spálová angína onemocněním bakteriálním. Vyvolávají ji streptokoky skupiny A, konkrétně Streptococcus pyogenes. tzv. „spálový bacil“, který má na svědomí ony typické kožní projevy, jakými jsou spálová vyrážka na pokožce a jasně červené zabarvení jazyka (tzv. malinový jazyk). Tyto příznaky způsobuje Dickův erytrogenní toxin, který je bakterií produkován.

Jak se spálová angína přenáší?

Onemocnění se šíří vzduchem a přímým kontaktem s nakaženou osobou. Inkubační doba od nákazy do projevení prvních příznaků se pohybuje v řádu 2 až 4 dnů, nemoc tedy propukne poměrně rychle. Pronikne-li bakterie do těla dítěte pokožkou a ne sliznicí dýchacích cest, může se nemoc projevit klidně jen spálovou vyrážkou bez postižení krčních mandlí – v takovém případě hovoříme o tzv. „ranné spále“.
Bakteriím, které spálovou angínu vyvolávají, se nejlépe daří v dětských kolektivech a častěji se onemocnění hlásí o slovo v chladném zimním období.

Jak se spálová angína projevuje?

Spálová angína má příznaky typické pro běžnou angínu, ovšem v tomto případě se objevují ještě kožní projevy.

  • silná bolest v krku, zejména při polykání (oteklé krční mandle, někdy se žlutými čepy)
  • vysoká horečka
  • bolesti hlavy
  • únava a malátnost
  • zduření uzlin pod dolní čelistí
  • spálová vyrážka – vysévá se několik dní po propuknutí prvních příznaků, připomíná spálení od slunce, kůže je hrubá na dotek, vyrážka se objevuje nejprve na krku a v obličeji, později na končetinách a trupu, odezní obvykle do jednoho týdne
  • Filatovův příznak – zarudlý obličej s bledým středem
  • malinový jazyk – jazyk má jasně červenou barvu

Jak se spálová angína léčí?

Spálovou angínu je nutné v každém případě léčit pomocí antibiotik. Pokud by nebyla adekvátně léčena, mohla by vést k dalším závažným komplikacím, například k postižení srdce, nervové soustavy, kloubů či ledvin. Kromě antibiotik se pak léčba doplňuje ještě léky proti bolesti a horečce, pastilkami na bolest v krku a režimovými opatřeními – důležitý je zejména klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a lehká a nedráždivá strava bohatá na vitaminy a minerály.

Důležité je antibiotika vždy dobrat až do poslední tablety, nikdy léčbu nepřerušujte jen na základě zlepšení stavu, nemoc by totiž nemusela být vyléčena úplně. Během užívání antibiotik je také dobré dítěti nasadit probiotika, která pomohou ovlivnit narušenou střevní mikroflóru. Po dobrání antibiotik nakonec následuje kontrola u dětského lékaře.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: