UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se zbavit blech?

„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ To je věta, kterou jistě dobře znáte z jedné oblíbené české komedie. Skutečnost je ale taková, že onen filmový děda nemohl být od pravdy dál. Blechy totiž netrápí jen naše domácí mazlíčky, ale mohou pěkně znepříjemnit život i nám. Jak se jich zbavit?

ja-se-zbavit-blech

Babské rady jak se zbavit blech

Co je to blecha?

Blecha je členovec, který se živí krví hostitele, na jehož těle parazituje. Je malá, dorůstá velikosti okolo 1 až 8 mm a její barva je většinou tmavě hnědá nebo černá. Dožívá se až 3 let. Blecha, která napadá domácí zvířata jako jsou psi a kočky, se nazývá blecha psí (latinsky Ctenocephalides canis) a pokousat může i člověka.

Blecha má velmi tuhý kořínek, bez potravy vydrží žít klidně i dva týdny. Blechy se velmi rychle rozmnožují doskočí velmi daleko – uvádí se, že až 20 cm do výšky a kolem 30 až 35 cm do dálky. Je proto velmi snadné je chytit.

Kde se blechy vyskytují?

Blechám se dobře daří jak v srsti domácích mazlíčků, tak v jejich peleších. Zabydlet se ale mohou i jinde v bytě, zpravidla tam, kde se drží lidské teplo – v postelích, v matracích, v kobercích nebo v pohovce.

Jak poznat, že máte v bytě blechy?

Nejčastěji to poznáte na svých domácích mazlíčcích, kteří se velmi často drbou, ošívají se a jsou značně neklidní. Když jim pak srst důkladně prohlédnete, můžete na nich zpozorovat jakési malé černé kuličky – jedná se o výměšky nestrávené potravy blech.

Pokud se vám blechy usadí v domácnosti, mohou pokousat i vás, což se projeví svěděním a červenými flíčky.

Jak se blech zbavit?

Jakmile zjistíte, že má váš mazlíček blechy, je nutné se jich co nejdříve zbavit. V potřebách pro domácí zvířata seženete různé přípravky proti blechám (spreje, šampony) a blechy po jejich použití vyčesat hřebenem, a to i spolu s jejich vajíčky a výtrusy. Ošetřit je pak potřeba i všechna místa, kde se blechy nachází, tedy pelíšek zvířete, případně matraci, pohovku, koberce, zkrátka všechno. Zvířeti pak určitě nezapomeňte pořídit obojek proti blechám, aby je příště nechytilo znovu.

Co blechy odpuzuje?

Kromě chemických přípravků můžete vyzkoušet i přírodní odpuzovače blech. Na blechy skvěle funguje například tea tree olej, šalvěj, máta, cedr, rozmarýn nebo levandule. Z těchto bylinek můžete připravit koupel nebo domácí repelent, který jen nalijete do rozprašovače a podle potřeby nastříkáte zvířeti na kožich nebo na svou kůži.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: