Co jsou opičí neštovice?

Sotva jsme se jakžtakž oklepali z covidu, už je tu další strašák v podobě opičích neštovic. Jak se vlastně projevují, jak se přenášejí nebo jak dlouhá je inkubační doba? A máme se vlastně v Česku čeho bát nebo se nás reálná hrozba netýká?

opici-nestovice

Ilustrativní fotka pro opičí neštovice (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kde se opičí neštovice objevily?

Opičí neštovice se objevily v květnu letošního roku, a to postupně ve více než deseti evropských zemích. První případ se koncem května objevil i v České republice. V Belgii dokonce nařídili i povinnou 21denní karanténu v případě onemocnění. Toto virové onemocnění se tak v současné době vyskytlo již ve Spojeném Království, Belgii, Německu, Rakousku, Švýcarsku nebo také ve Francii.

Opičí neštovice patří do stejné skupiny onemocnění jako pravé neštovice. Mezi příznaky patří velmi nápadná vyrážka v podobě hrbolatých pupínků. Dalším projevem také bývá zvýšená teplota či dokonce horečka, bolesti hlavy a svalů. Většina pacientů má velmi klidný a rychlý průběh, a to v řádu několika týdnů. Zatím byla zaznamenána smrtnost kolem 3 %.

A jak se opičí neštovice šíří?

Toto onemocnění se šíří úzkým fyzickým kontaktem s nakaženým, a to dotykem s tkání či tělesnými tekutinami a také s kontaminovaným oblečením. Do těla pak virus opičích neštovic vstupuje narušenou kůži, sliznicemi a dýchacími cestami. Nemoc se přenáší i sexuálním stykem. Pro nakažení je ovšem dle studií nutný delší kontakt s takovou osobou. Nejčastěji se opičí neštovice objevili u homosexuálů a bisexuálů, kteří měli pohlavní styk s muži. Možný je  i přenos na zvíře.

sportovni-vyziva

Máme mít tedy z opičích neštovice nějaké obavy?

Těžko říct, jaké jsou výhledy do budoucna, protože se přece jenom jedná o poměrně čerstvou informaci. Ale například dle slov virologa je pravděpodobnější, že člověka zasáhne blesk, než že se nakazí opičími neštovicemi. Z toho vyplývá, že pravděpodobnost nákazy je téměř mizivá a jejich masivní šíření se ani neočekává.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: