UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak poznat ovulaci?

Ovulace je termín pro fázi menstruačního cyklu, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Nastává obvykle 13. až 14. den cyklu (tedy od prvního dne menstruace), je ale třeba mít na paměti, že každá žena je jiná a má jiný menstruační cyklus. Ne v každém menstruačním cyklu však musí dojít k ovulaci, naopak i u zdravé ženy se může sem tam objevit tzv. anovulační cyklus, kdy k ovulaci vůbec nedojde. V takovém případě je otěhotnění vyloučeno. Anovulační cyklus může být způsoben stresem, nedostatečnou výživou, hormonálními poruchami nebo onemocněním.

jak-poznat-ovulaci

Jak poznat ovulaci podle čípku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to ovulace

Ovulace je nejdůležitějším předpokladem k otěhotnění. Bez ovulace otěhotnět nelze. Pokud se naučíte znát svůj menstruační cyklus, vnímat signály svého těla a rozpoznat své plodné dny, pomůže vám to nejen při plánování početí, ale také vám tato znalost poslouží jako spolehlivá metoda přirozené antikoncepce

K ovulaci dochází jen jednou za celý menstruační cyklus, výjimečně se však může uvolnit více než jedno vajíčko. Schopnost oplodnění vajíčka trvá přibližně pouhých 12 až 24 hodin. Vzhledem k tomu, že spermie dokážou přežít v pochvě i několik dní, obecně se za plodné dny považují tři dny před ovulací a jeden den po ní. To jsou tedy dny, kdy je nejvyšší šance na otěhotnění.

Jak poznat plodné dny

Všímejte si těchto signálů, které vám pomohou rozpoznat ovulaci:

 1. Cervikální hlen

  Ovulaci můžete poznat podle konzistence, barvy a množství cervikálního hlenu, který odchází z pochvy. Hlen je v této fázi cyklu mnohem hojnější, řidší a svou konzistencí i barvou může připomínat syrový vaječný bílek. Je bohatší na soli, cukry, aminokyseliny a minerály, čímž zajišťuje spermiím optimální prostředí pro přežití.

  Cervikální hlen je během ovulace průhledný, může být ale i lehce narůžovělý, s příměsí trochy krve. Při ovulaci totiž dochází k většímu prokrvení děložního čípku a může dojít k drobnému špinění či zakrvácení.

 2. Děložní čípek

  Pokud si na to troufnete, můžete si zkusit nahmatat děložní čípek. Ten je během ovulace mnohem měkčí, kratší a mírně pootevřený. Mimo ovulaci je naopak tuhý, delší a úplně uzavřený.

 3. Bolest v podbřišku

  Ovulaci také často doprovází mírné bolesti v podbřišku, které se mohou podobat bolestem při menstruaci, ale jsou mnohem méně intenzivní. Také se většinou soustředí na pravou či levou stranu, podle toho, ve kterém vaječníku právě dochází k ovulaci. Bolest je způsobena podrážděním okolí vaječníku malým množstvím tekutiny, která se uvolní po prasknutí folikulu obklopujícího vajíčko a jeho následném uvolnění do vejcovodu (ovulaci).

 4. Zvýšená chuť na sex

  Je to vlastně logické a příroda to zařídila chytře – během plodných dnů u sebe můžete pozorovat mnohem větší sexuální apetit než kdy jindy. Partner vás bude mnohem více přitahovat.

 5. Citlivější čich

  Během svých plodných dnů si také můžete všimnout, že se vám zostřil čich. Některé výrazné vůně a pachy vám mohou vadit, dokonce i váš oblíbený parfém vám může připadat intenzivnější. Při ovulaci ale díky citlivějšímu nosu více ucítíte feromony, které váš partner přirozeně vylučuje a bude vám díky tomu připadat přitažlivější než obvykle. Příroda je zkrátka chytrá.

 6. Lepší kondice i nálada

  Hlásící se ovulaci můžete rozpoznat také podle toho, že během svých plodných dnů se pravděpodobně budete cítit svěžejší, zdravější, sršící energií a i pro své okolí budete přitažlivější. Vaše nálada bude také mnohem veselejší než jindy.

pece-o-telo

Metody ke zjištění ovulace

Pokud se vám nedaří otěhotnět, můžete vyzkoušet jiné metody, jak zjistit, kdy a zda vůbec u vás k ovulaci dochází:

 1. Ovulační test - Ovulační test zakoupíte v lékárně a funguje na podobném principu jako těhotenský test.

 2. Ultrazvukové vyšetření - Nejspolehlivější metodou, jak zjistit, v jaké fázi cyklu se nacházíte a kdy můžete očekávat ovulaci, je vyšetření ultrazvukem.

 3. Sledování bazální teploty - Tato metoda vyžaduje trochu času, aby bylo možné zjistit, jak váš menstruační cyklus funguje. V období těsně po ovulaci dochází k zvýšení bazální teploty až o 0,5 °C a tato zvýšená teplota přetrvává až do následující menstruace, kdy zase přirozeně klesne. Poslední den předtím, než se teplota zvýší, je považován za den ovulační.

 

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská, porodní asistentka | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: