Jak doplnit estrogen?

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který se řadí mezi takzvané steroidy. Tvoří se ve vaječnících, žlutém tělísku a během těhotenství také v placentě. Jeho produkce začíná u mladých dívek stoupat v období puberty a přirozeně klesá v době menopauzy. Estrogen zajišťuje především správné fungování menstruačního cyklu u ženy. Pomáhá ale také regulovat hladinu cholesterolu v krvi, má pozitivní vliv na pevnost kostí a ovlivňuje metabolismus tuků (což se projeví nárůstem váhy, dojde-li k výraznému poklesu hladiny estrogenu, např. v menopauze). Nemalý vliv má také na ženské libido.

jak-doplnit-estrogen

Jak doplnit estrogen? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Existují tři druhy estrogenu:

 • estradiol – hlavní ženský pohlavní hormon, který je produkován u žen v produktivním věku a spolu s hormonem progesteronem je zodpovědný za fyziologický chod menstruačního a ovulačního cyklu; tvoří se ve vaječnících
 • estriol – druh estrogenu, který je tvořen v těhotenství; tvoří se v placentě
 • estron – typ estrogenu, který je produkován u žen po menopauze

U žen v menopauze dochází k velmi rychlému poklesu hladiny estrogenu, který má za následek nepříjemné doprovodné příznaky s přechodem typicky spojené. Mohou se ale objevit i při jiných poruchách, které jsou způsobeny nedostatkem estrogenu. Mezi nejčastější příznaky nízké hladiny estrogenu patří:

 1. únava
 2. podrážděnost, deprese
 3. nespavost
 4. bolesti hlavy
 5. nadýmání
 6. vaginální suchost
 7. suchost pokožky
 8. pokles libida
 9. návaly horka
 10. nárůst hmotnosti
 11. recidivující infekce močových cest
 12. snížení hustoty kostí, osteoporóza
 13. vypadávání vlasů
 14. nepravidelná menstruace


Příčiny snížené hladiny estrogenu

Pokles produkce estrogenu je typický pro ženy v menopauze, může však být způsoben i jinými faktory:

 1. kojení
 2. syndrom polycystických vaječníků
 3. ovarektomie (odstranění vaječníků)
 4. chronické onemocnění ledvin
 5. poruchy štítné žlázy
 6. poruchy příjmu potravy
 7. poruchy hypofýzy


Jak doplnit estrogen

Estrogen je možné tělu dodat buď prostřednictvím léků a doplňků stravy anebo ve stravě či bylinkách. Některé druhy zeleniny a rostlin totiž obsahují tzv. fytoestrogeny, které mohou pomoci nízkou hladinu estrogenu doplnit. Přírodní estrogeny se také nachází v některých potravinách živočišného původu.

Potřebujete-li doplnit estrogen bez užívání hormonálních preparátů, vsaďte na takové potraviny, které jsou bohaté na fytoestrogeny a pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu obecně. Patří sem například hrách, lněné semínko, sója nebo ořechy. Prokázané účinky má také maca peruánská, kterou seženete v lékárně ve formě tabletek nebo prášku. Maca peruánská navyšuje hladinu estrogenu, pomáhá udržovat hormonální stabilitu a pozitivně ovlivňuje také libido. Z bylinek pak vyzkoušejte anděliku lékařskou, jetel luční nebo mátu. Kromě úpravy jídelníčku je třeba také dbát na zdravou životosprávu a dostatek pohybu.

A rada na závěr: Pokud se u vás objeví výše popsané příznaky nedostatku estrogenu nebo máte nepravidelný menstruační cyklus, určitě neváhejte a navštivte svého gynekologa.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu doplňky do koupelny, drogerii a kosmetiku:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení