UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zvládnout menstruační bolesti?

Každá z nás někdy jistě zažila nějaký druh bolesti v období před menstruací nebo během ní. Je to naprosto přirozené. Pravdou ale je, že by nás menstruace v žádném případě neměla omezovat v běžném životě, bolest může být mírná, nikoli však nesnesitelná. Velké bolesti mohou značit problém a ten je třeba řešit. Pokud i vy trpíte pravidelnými bolestmi při menstruaci, ať už většími nebo menšími, přečtěte si, jak je zmírnit a jak si od nich pomoci.

jak-zvladnout-menstruacni-bolesti
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus patří ke každé ženě v produktivním věku. Trvá obvykle 28 dní a začíná vždy s prvním dnem menstruačního krvácení. Menstruace je synonymem ženské síly a energie, proto i když o ní spousta z nás nestojí a nejsme z ní vždy nadšené, příroda nám skrze ni dává najevo, že je vše v pořádku. Během menstruace bychom měly zvolnit, zpomalit se, pokud možno relaxovat a myslet na sebe. Jak je to ale s bolestí?


Jak se bolestivá menstruace projevuje?

Bolesti při menstruaci (dysmenorea) mohou být různého charakteru, nejčastěji se projevují tlaky a svíráním v podbřišku, bolestmi v kříži, někdy až vystřelujícími do oblasti třísel, kyčlí nebo vnitřní strany stehen. Nejčastěji postihují dívky v období dospívání a mladé ženy, které ještě nerodily. Velmi často bolestivá menstruace odezní právě po prvním porodu.

Rozlišuje se dymenorea primární a sekundární.

  1. Primární dysmenorea doprovází normální proces menstruace a není známkou žádné nemoci ani poruchy.
  2. Za sekundární dysmenoreou však obvykle stojí nějaké organické příčiny – endometrióza, děložní polypy, cysty, zánět apod.).


Jaké jsou příčiny bolestivé menstruace?

Hlavní příčinou menstruačních bolestí je pravděpodobně působení prostaglandinů, což jsou hormonům podobné bílkoviny, které působí na dělohu (a jiné orgány v těle) a ovlivňují intenzitu děložních stahů, k nimž během menstruace dochází. Právě stahy jsou pak to, co způsobuje bolest. Jsou však potřeba k vyloučení veškeré odloučené tkáně.

Další příčinou, která může menstruační bolesti zhoršovat, je případná nerovnováha hormonů progesteronu a estrogenu, stlačení cév v děloze a jistou roli hraje také dědičnost.


Co na menstruační bolesti?

Od menstruačních bolestí si lze dnes naštěstí velmi účinně a rychle pomoci.

Pokud i vy trpíte během menstruace nepříjemnými bolestmi či tlaky, vyzkoušet můžete následující:

  • teplé obklady na podbřišek a záda
  • masáže břicha a zad
  • zvýšená poloha nohou, odpočinek
  • léky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen)
  • spánek
  • omezení konzumace alkoholu, kávy a kouření
  • ženské bylinky podporující čištění dělohy a zmírňující potíže – kontryhel, maliník, řebříček, mochna husí, hluchavka, srdečník, kalina, mateřídouška
  • bylinky pro duševní pohodu – kozlík, třezalka tečkovaná, meduňka, levandule, heřmánek, máta

pece-o-telo

Kdy vyhledat lékaře?

Lékaře navštivte určitě v případě, že jsou vaše menstruační bolesti neúnosné a komplikují vám život natolik, že nemůžete fungovat. Také je na místě zpozornět, pokud se menstruační bolesti objeví až v pozdějším věku nebo jsou neobvyklého charakteru, vaše menstruační krvácení je velmi silné a menstruace nepravidelná. Na vině mohou být různé gynekologické potíže a poruchy (viz. sekundární dysmenorea).

Závěrem bych chtěla všem ženám poslat takový malý vzkaz – pamatujte, že během menstruace opravdu nemusíte fungovat na sto procent, podnikat stejné aktivity jako jindy, ani podávat nějaké výkony. Naopak si dovolte zvolnit a odpočívat. Mějte se rády a buďte na sebe hodné! :-) 

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: