Jak se zbavit octomilek?

Máte doma na stole nebo kuchyňské lince velkou mísu plnou zdravého ovoce jako z časopisu? To je skvělé, pokud stihnete ovoce rychle sníst, protože jinak máte doma veliké lákadlo právě pro octomilky. Sladká vůně ovoce je přiláká z venku na hony daleko a ony se k vám velice rády nastěhují.

jak-se-zbavit-octomilek

Jak se zbavit octomilek? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Proč se jim říká ale octomilky, když zrovna ocet moc nemilují? Alespoň tedy ty, které čas od času bydlí u nás. Osobně se přikláním spíše k názvu vinné mušky nebo bych tento dvoukřídlý otravný hmyz nazvala jako „ovocné“ nebo přímo „banánové mušky“.  Vinné mušky se velice rychle množí, takže pokud jich necháte pár hodovat na ovoci, budete jich doma mít za chvilku celou armádu.

Jak se ale octomilek zbavit? V první řadě začněte úklidem a zlikvidujte ovoce, které máte v kuchyni na míse. Pokud nemůžete nějaké ovoce uklidit do lednice či jinak zužitkovat a rozhodnete se ho vyhodit, odneste jej rovnou do popelnice nebo koš s odpadky ihned vyneste.  Hotovo? Můžete se pustit do úklidu. Nezapomeňte umýt i mísu, ve které jste ovoce měli, protože právě tady můžou zůstat vajíčka, ze kterých se během pár dní vylíhnou nové mušky.

Otevřete okna a pořádně vyvětrejte (octomilky nemají rádi zimu a průvan). Odpadkový koš důkladně umyjte a omyjte i jeho okolí. I zde totiž může zůstat pach ovoce nebo zbytky ovocných šťáv. Porozhlédněte se po kuchyni, zda vám tam nezůstali skleničky se zbytkem ovocných šťáv, vína, piva apod. Pokud ano, skleničky vypláchněte a umyjte. Důkladně umyjte kuchyňský stůl a pracovní desku, kde mohou zůstat ulepená sladká kolečka od skleniček s nápoji nebo kapičky od ovocných šťáv. Umyjte i kuchyňskou linku, protože právě na ní mušky v kuchyni velice často sedají a můžou zde také naklást vajíčka. Nakonec ještě zkontrolujte chlebovku nebo pytlík s pečivem, protože i zde se mušky často objevují. Teď už stačí jen vysát a vytřít a můžete se pustit do jejich likvidace.

Když už mušky nemají u vás žádnou potravu, je určitě vhodné pochytat ty, které máte doma (kdyby se náhodou z důvodu hladu chtěly množit). Mušky můžete zkusit vysát vysavačem, ale účinnější je asi výroba pasti. Do skleničky stačí nalít zbytek ovocného džusu, šťávy, vína nebo piva a přetáhnout potravinovou folií nebo igelitovým sáčkem, který na skleničku upevníte gumičkou nebo zavážete. Do igelitu pak ostrou špejlí nebo nůžkami udělejte několik malých otvorů, kterými se mušky budou moci dostat dovnitř. Ve skleničce se dříve či později utopí.

Mušky, které vidíte sedět na okně, dřezu nebo kdekoliv jinde můžete lehce zlikvidovat dobře mířenou a hlavně rychlou ranou např. kouskem složené papírové utěrky. Následně se pokuste alespoň týden nenechávat nikde volně ležet žádné ovoce nebo zbytky nápojů ve skleničkách. Častěji vynášejte koš a nenechávejte v dřezu špinavé nádobí.  Nově vylíhnuté mušky můžete pozabíjet nebo jim připravit každý den novou past. Týden by měla být dostatečně dlouhá doba, abyste se mušek zbavili a pokud budete dodržovat výše uvedené tipy, tak by se k vám neměly znovu nastěhovat.

Pro Dudlu napsala: Aneta Filařová

Vyberte si na Dudlu vybavení na úklid: