Jak ušít nákrčník?

Co je vlastně nákrčník? Nákrčníky jsou běžným typem oděvu. Nákrčníky mohou sloužit jako ochrana před chladem a větrem nebo jako šperk. Nákrčníky se někdy nosí jako součást náboženského oděvu. Například jeptišky nosí čelenky, límce a nákrčníky, které jim zakrývají hlavu, krk a ramena. V mnoha náboženstvích je to považováno za skromný oděv žen.

jak-usit-nakrcnik

Nákrčníky mohou používat také lidé s tělesným postižením, aby jim pomáhaly při vykonávání každodenních úkonů, které vyžadují ruce. Některé nákrčníky jsou navrženy speciálně pro osoby s postižením, jako je mozková obrna nebo svalová dystrofie, které mají potíže s používáním rukou.

Například esovitý háček připevněný k nákrčníku umožňuje osobě s omezenou pohyblivostí oblékat si vlastní oblečení snadněji, než kdyby se musela spoléhat na pomoc jiné osoby při oblékání každé ráno.

Kromě toho je mnoho nákrčníků užitečných pro osoby, které mají potíže s ohýbáním v důsledku úrazů nebo nemocí, jako je osteoporóza, aby mohly provádět takové úkony, jako je oblékání ponožek, aniž by se musely ohýbat tak, jak je to nutné, když tak činí bez pomoci druhé osoby (např. oblékání ponožek vleže nebo vsedě).

Druhy nákrčníků

  • Nákrčník (oděv) - oděv, který chrání krk před chladem a větrem.
  • Nákrčník (kravata) - historický typ nákrčníku, ozdobná součást oděvu (šátek) uvázaná nebo připnutá kolem krku k límci.
  • Náhrdelník (šperk) - ozdoba nošená kolem krku; obvykle v podobě řetízků nebo šňůry korálků.
  • Náhrdelník (trofej) - ocenění udělované organizací za vítězství v soutěžních disciplínách, obvykle udělované ve formě medailí nebo plaket nošených na krku.

potreby-pro-kutily

Jak ušít nákrčník?

  1. Připravíte si látku, nejlépe ze dvou materiálu, aby byl úplet na okrajích nákrčníku “přes”, tzn. že výšku flízu jsem dala 20 cm a výšku mašinek 25 cm.
  2. Na začátku budeme sešívat delší stranu – pečlivě si k sobě našpendlíme díly, které máme připravené, nastehujeme nebo nasvorkujeme.
  3. Flíz použijte obyčejným, to úplně stačí s rovným stehem, šijte úplet je pružným stehem.
  4. Přetočíme si nákrčník na líc a ručně zašijte díru, která zbyla.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: