Jak vyčistit stříbro?

Určitě se vám už někdy stalo, že jste doma měli nějaký krásný, stříbrný šperk a ten poté zčernal. Může za to oxidace, ke které dochází zpravidla při kontaktu s pokožkou. Nemusíte se ale bát, taková oxidace se dá poměrně lehce napravit a to tím, že stříbro vyčistíte. A protože někteří lidé přesně neví, jak přesně stříbro mohou vyčistit a tápou v tom, připravila jsem si pro vás návod, jak to udělat. Čím můžeme vyčistit stříbro? Takových pomocníků je opravdu celá řada a my si zde některé nejprve vyjmenujeme.
 
jak-vycistit-stribro
 
Jak vyčistit stříbro? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 
  1.  Ocet a jedlá soda
  2.  Kypřící prášek do pečiva 
  3.  Citron a sůl 
  4.  Coca-Cola (řekla bych, že tenhle způsob čištění stříbra je asi nejznámější)
  5.  Alobalem
  6.  Kečupem
  7.  Zubní pastou

Vidíme, že způsobů je opravdu celá řada, takže se vůbec nemusíte bát, že byste po ruce nějaký neměli. Když nebudete mít po ruce jeden, budete mít po ruce druhý a naopak. My si zde ale rozebereme dva způsoby a to velice dopodrobna (způsob číslo 4 - čištění stříbra Coca-Colou a způsob číslo 1 - ocet a jedlá soda). A zde je tedy návod, jak stříbro Coca-Colou můžeme vyčistit:
 
Jako první způsob nalijeme Coca-Colu do skleničky zhruba do půlky a šperk do ní položíme. Poté necháme působit zhruba deset až dvacet minut (kdo chce, tak může nechat působit třeba den, čím delší čištění, tím je to lepší). Po uplynutí této doby stačí šperky/šperk z Coca-Coly vyndat, opláchnout pod tekoucí studenou vodou a osušit jemným hadříkem.

Druhý způsob (způsob číslo 1 - ocet a jedlá soda) je zde: Připravíme si půl hrnku octa a 2 polévkové lžíce sody. Poté do nich ponoříme dané šperky a necháme působit zhruba dvě až tři hodiny, aby se stříbro pěkně vyčistilo. Potom stačí opláchnout pod tekoucí studenou vodou a vysušíme utěrkou. Šperky by měly vypadat jako při zakoupení (to znamená lesklé a krásně čisté).
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu vybavení na úklid: