UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit zlato?

Pokud váš oblíbený zlatý šperk ztratil lesk nebo se na něm objevily flíčky či nečistoty, máte dvě možnosti – buď je můžete odnést do klenotnictví, kde vám je odborně vyčistí, anebo jim můžete zkusit navrátit jejich krásu a lesk doma, s pomocí několika ověřených prostředků, které navíc najdete ve své spíži.

jak-vycistit-zlato

Jak vyčistit zlaté šperky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Babské rady jak vyčistit zlato

Zlato má oproti jiným drahým kovům tu výhodu, že je velmi odolné, jeho povrch se jen tak nenaruší a není ani nijak obtížné ho vyčistit. K domácímu čištění svých zlatých šperků můžete vyzkoušet následující postupy.

  1. Mýdlo - Obyčejným mýdlem zbavíte zlato nečistot a zároveň mastnoty. Šperk namydlete a teplou vodou opláchněte.

  2. Leštění - Ztracený lesk navrátíte svému oblíbenému zlatému šperku jednoduše – stačí ho vyleštit kouskem bavlněné látky. K leštění můžete použít také obyčejný prášek do pečiva, který nasypete na vlhký hadřík a opatrně s ním šperk vyleštíte. Dávejte ale pozor, abyste práškem zlato nepoškrábali, postupujte tedy velmi opatrně. Pokud byste chtěli extra lesk, v klenotnictví můžete zakoupit bavlněný hadřík napuštěný speciálním roztokem pro leštění zlata.

  3. Citronová šťáva - Citronová šťáva vám ze zlatého šperku odstraní případné zelené skvrny, a to díky obsahu kyseliny citronové. Můžete si buď připravit roztok s práškem kyseliny citronové a do něj šperk ponořit na 1é minut anebo můžete použít čistou citronovou šťávu. Dokáže opravdu divy.

  4. Voda se saponátem - Voda se saponátem funguje na podobném principu, jako klasické omytí mýdlovou vodou – zbaví zlato špíny a mastnoty. Rozdíl je pouze v tom, že zlatý šperk v saponátové vodě krátce povaříte. Postačí jedna lžíce saponátu na střední hrnec vody.

  5. Čištění pivem - Ano, slyšíte dobře. Ač to zní možná překvapivě, světlé pivo dokáže skutečně navrátit zlatu jeho někdejší krásu. Stačí zlaté šperky ponořit do sklenice s pivem, nechat je tam naložené několik hodin a poté vytáhnout a vyleštit bavlněným hadříkem nebo jemným kartáčkem.

Profesionální prostředky

Poslední variantou jsou profesionální prostředky na čištění zlata. Jak už jsem zmiňovala výše, můžete zlato vyčistit pomocí speciálního roztoku k čištění a leštění zlata. Výborné výsledky má také čištění ultrazvukem. Takovou ultrazvukovou čističku si můžete klidně pořídit domů, má to ale smysl píše tehdy, pokud vlastníte více zlatých šperků nebo mají vaše šperky spoustu záhybů, kam se běžnými prostředky hůře dostanete.

Na závěr ještě jedna malá rada – pokud je váš zlatý šperk zároveň ozdoben některým z drahých kamenů, postupujte při čištění zlata obzvlášť opatrně, aby se kamínek třeba neuvolnil a nevypadl anebo se nepoškrábal.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: