UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na laryngitidu u dětí?

Laryngitida neboli zánět hrtanu patří k běžným virovým onemocněním dětského věku, mezi rodiči malých dětí je však velmi obávaná. Průběh nemoci v akutní fázi může být celkem dramatický a vzácně i život ohrožující. Při laryngitidě totiž otéká hrtan (larynx), který je u dětí mnohem užší než u dospělých a v důsledku toho se mohou vyskytnout potíže s dýcháním a dítě se může začít dusit. Ve většině případů ale onemocnění proběhne bez větších potíží a postačí domácí léčba.

jak-na-laryngitidu-u-deti

Co je laryngitida u dětí (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příznaky laryngitidy

Akutní laryngitida u dětí se nejčastěji dostavuje v chladných částech roku. Jejím hlavním příznakem je typický suchý, hrubý, štěkavý kašel, který se objevuje nejčastěji ráno. Dále se mohou přidat další příznaky typické pro virová onemocnění – bolest v krku, zvýšená teplota, malátnost nebo chrapot. Inkubační doba nemoci je 1 až 3 dny a onemocnění obvykle odezní v řádu několika dnů.

Co dělat při laryngitidě u dětí

Protože je laryngitida virového původu, léčba je symptomatická, tlumí se tedy pouze příznaky onemocnění. Podávají se léky proti suchému kašli, léky proti horečce a bolesti a je nutné dodžovat klidový režim. U malých dětí je pak vhodné podávat na noc antihostaminika v tabletách (např. Dithiaden) a při záchvatech dušnosti i kortikoidové čípky – oba léky jsou na předpis, proto při jakémkoli podezření na zánět hrtanu u vašeho dítěte neváhejte navštívit dětského lékaře.

Při laryngitidě je pak dobré zvlhčovat vzduch v místnosti, kde dítě spí, nechat nejlépe otevřené okno, aby mohl dovnitř proudit čerstvý vzduch a zajistit spánek ve zvýšené poloze. Pomoci mohou také éterické oleje s mentolem do aromalampy či difuzéru. Nutný je samozřejmě klidový režim, dostatek tekutin a šetření hlasivek.

hracky-pro-deti

Co dělat, když dítě nemůže dýchat

Protože se k laryngitidě nezřídka může přidat i dušnost, je dobré vědět, jak se v tu chvíli zachovat. Dušnost se dostavuje vždy v noci nebo k ránu a dítě při něm nápadně sípe a nemůže se dostatečně nadechnout.

V takovém případě je nutné zachovat hlavně klid a postupovat následovně:

  • Dítě zabalte do deky a odneste na čerstvý, chladný vzduch – k otevřenému oknu nebo na balkon. Působení chladného vzduchu pomůže zmírnit otok hrtanu a usnadní dýchání.
  • Dítě se snažte pokud možno uklidnit.
  • Podejte kortikoidový čípek, máte-li ho doma.
  • Dejte dítěti studený obklad na krk.

Většinou do několika minut akutní dušnost odezní, pokud by se tak ale nestalo, volejte ZZS.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: