UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co jsou spalničky u dětí?

Spalničky (latinsky morbilli) jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které v minulosti bývalo jednou z hlavních příčin dětské úmrtnosti. Nejohroženější skupinou jsou kojenci a malé děti, kterým hrozí závažné komplikace nebo dokonce smrt. Přestože na spalničky již řadu let existuje účinné očkování, které patří mezi očkování povinná, i dnes dochází v České republice k epidemiím této nemoci. Spalničky podléhají povinné karanténě a hlášení Státnímu zdravotnímu ústavu.

spalnicky-u-deti

Co spalničky vyvolává a jak se přenáší?

Původcem této choroby je virus spalniček (morbillivirus), který patří do čeledi Paramyxoviridae, stejně jako virus příušnic nebo zarděnek, což jsou nemoci, které jsou též zahrnuty do povinného očkování dětí. K přenosu viru spalniček dochází prostřednictvím kapénkové infekce (např. při kýchnutí) a přímým kontaktem s nakaženou osobou. Virus se do těla dostane skrz sliznice nosohltanu a spojivek očí. Inkubační doba spalniček je poměrně dlouhá, pohybuje se v rozmezí 10 až 14 dnů. Nakažený je však infekční mnohem dříve než dojde k propuknutí prvotních příznaků, klidně i 4 dny před výsevem typické vyrážky a 5 až 6 dní po jejím vymizení.

Jak se spalničky projevují?

Průběh onemocnění spalničkami se dělí do několika fází a pro každou z nich jsou typické určité příznaky.

1. fáze onemocnění

V první fázi onemocnění spalničkami může být těžké rozeznat, že se skutečně jedná o spalničky, protože se příznaky velmi podobají chřipce nebo jinému virovému onemocnění. Tato fáze trvá 4 až 7 dní.

Objevuje se:

  • vysoká horečka (i nad 40°C) a zimnice, trvající až 7 dní
  • světloplachost
  • respirační příznaky – rýma a kašel
  • zánět spojivek
  • Koplikovy skvrny – šedobílé skvrny v oblasti tváří a v ústech


2. fáze onemocnění

Zhruba po 4 dnech od propuknutí prvních příznaků nemoci se objevují další příznaky, které už jasně poukazují na onemocnění spalničkami:

  • červená vyrážka po celém těle – pupínky sytě červené až hnědočervené barvy, nejprve na obličeji a kolem uší, později po celém těle
    celková únava, slabost a schvácenost

Pokud vaše dítě není očkované hexavakcínou (očkovací látkou, která zahrnuje mimo jiné ochranu právě proti viru spalniček) a objeví se u něj alarmující příznaky, s nimiž si nevíte rady, neprodleně navštivte pediatra, aby určil diagnózu. Jen lékař může spolehlivě potvrdit nebo vyvrátit, zda se jedná či nejedná o spalničky, podobné příznaky se totiž vyskytují také u jiných dětských nemocí, s nimiž se dají zaměnit.

Jak se spalničky léčí?

Protože jsou spalničky virového původu, neexistuje na ně žádný účinný lék. Léčba spočívá v tlumení doprovodných příznaků a podpoře přirozené obranyschopnosti dítěte.

Jaké komplikace u spalniček hrozí?

Spalničky rozhodně nejsou banálním onemocněním, což potvrzuje fakt, že mohou vést až ke smrti.

Nejčastějšími hrozícími komplikacemi jsou:

  • ušní infekce
  • pneumonie (zápal plic)
  • závažná průjmová onemocnění
  • encefalitida (zánět mozku)
  • sklerotizující panencefalitida (nevratné poškození mozku, vždy končící smrtí)

Jak spalničkám předcházet?

Prevence spalniček spočívá v očkování dětí již v kojeneckém věku takzvanou hexavakcínou. Očkování proti spalničkám jev České republice povinné.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: