UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na kocovinu?

Stává se to i v lepších rodinách. Kdo z nás alespoň jednou nezažil opravdu nepříjemnou kocovinu, která nastala po poctivě prohýřené noci? Jistě, nějaký ten zapřísáhlý abstinent by se možná našel, ale troufnu si říct, že v našem proslaveném „národu alkoholiků“ bude takových lidí rozhodně méně než těch, kteří si svou víkendovou kocovinu vyžírají s železnou pravidelností a až do dna.

Jestli trpíte právě tady a teď a potřebujete nutně vědět, jak zmírnit nepříjemné příznaky kocoviny, jste tady správně. Dozvíte se, co to ta dobře známá kocovina je a jak s ní bojovat. A ještě něco – dobře vám tak, není zač! :-)

jak-na-kocovinu

Jak léčit silnou kocovinu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co se děje při kocovině

Hlavní příčinou kocoviny je dehydratace organismu. Alkohol totiž dehydrataci přímo způsobuje a játra se pak usilovně snaží napravit všechny škody – odbourávají alkohol, který jsme jim vrchovatě naservírovali, přičemž ostatní funkce jdou momentálně stranou. Našemu tělu tak chybí vitaminy, minerály a nemá dostatek energie. V důsledku dehydratace nás bolí hlava (někdy opravdu intenzivně), kvůli překyselení žaludku nás pálí žáha, trpíme nevolností nebo zvracíme, můžeme mít průjem a být celkově malátní a doslova k smrti unavení. A po opravdu hodně bujaré noci nás můžou zachvátit všechny vyjmenované příznaky najednou.

Jak na těžkou kocovinu

Sluší se říct, že není dost dobře možné zbavit se kocoviny jako mávnutím kouzelného proutku. Komu se to taky kdy podařilo, že? Kocovina se prostě musí přetrpět. Můžeme ale zmírnit nepříjemné symptomy a pomoci svému tělu nabýt ztracené rovnováhy (a to vlastně doslova).

Při kocovině se držte následujících rad:

  1. Hodně spěte – tělo si potřebuje odpočinout a jinak než spánkem to nepůjde

  2. Doplňte tekutiny – váš dehydrovaný organismus potřebuje kromě blahodárného spánku také tekutiny, dobře vám udělá heřmánkový nebo mátový čaj

  3. Doplňte vitamin C – nejlepší variantou jsou šumivé vitaminové tablety, které rozpustíte ve vodě a kromě vitaminu C dostanete do těla i tekutiny

  4. Vyzkoušejte zázvor – uvařte si zázvorový čaj nebo zkuste zázvorová lízátka (zázvor zmírňuje nevolnost a pocit na zvracení)

  5. Uvařte si silný kuřecí nebo hovězí vývar – spolu s vývarem doplníte nejen ztracené tekutiny, ale také vitaminy a minerály

  6. Vyhýbejte se dráždivým potravinám a nápojům – i kdyby vám to žaludek nějakou záhadou dovolil, nepodlehněte a vyvarujte se všemu, co by vám nemuselo sednout (káva, koncentrované ovocné šťávy, cokoli kyselého)

  7. Zkuste přípravky z lékárny – dnes už v lékárně seženete všemožné přípravky proti kocovině, které vám možná nepomůžou lusknutím prstu, ale zmírní příznaky kocoviny (šumivé tablety, rehydratační roztoky apod.)

  8. Jděte se projít na čerstvý vzduch – pokud není kocovina úplně nesnesitelná a udržíte se na nohou, velmi vám prospěje procházka na čerstvém vzduchu (díky ní se vám lépe okysličí a rozproudí krev)


Jak kocovině předcházet

Nejjednodušší radou je nepřehánět to s pitím alkoholu. Dalším pravidlem je nepít na lačný žaludek. Pokud se chystáte na skleničku s přáteli, je dobré se předtím pořádně dosyta najíst. Během večera, který se velmi snadno změní v noc (a ta zase v ráno, však víte), se snažte kromě alkoholu pít také nealkoholické nápoje, nejlépe čistou vodu s kapkou citronu.

Co je ale rozhodně nevhodné, je kombinace alkoholu a energetických nápojů – tento koktejl vás totiž může snadno poslat doslova ke dnu, protože kofein a jiné stimulanty obsažené v energy drincích vám navozují pocit, že snesete více alkoholu, i když je tomu právě naopak, a můžete si díky tomu způsobit vážnou otravu alkoholem.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: