UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Příběh Evy z Vontreecandle.cz

SVĚTLO V TEMNOTĚ: ZTRATILA JEDEN ZE SMYSLŮ, TEĎ SVÝMI SVÍČKAMI POMÁHÁ HANDICAPOVANÝM. Evu srazil život na kolena. Přišla o to, co většina z nás považuje za samozřejmost. Ztráta sluchu se objevila náhle. Její psychika dostala pořádnou ránu. Eva však zaťala pěsti, založila svůj vlastník podnik, a teď svoji tvorbou pomáhá handicapovaným.

1114_vonna-sojova-svicka-vontree-candle-prirodni-svicka-ve-skle-1_20230222125545

Ztráta jako nový začátek

Eva, zakladatelka malého rodinného podniku VONTREE CANDLE, přišla před 16 lety o jeden z nejdůležitějších smyslů. Ze dne na den téměř přestala slyšet. Tato ztráta otřásla jejím životem.

,,Má psychika utrpěla obrovskou ránu, pomýšlela jsem na nejhorší."
"Kamarádi se ke mě obrátily zády a z extrovertní jedničkářky byla najednou troska.“

Evě se v pubertě obrátil život na ruby, byla hospitalizovaná v nemocnici, ale žádný z doktorů nedokázal přijít na to, co ztrátu způsobilo. Dokonce ji obvinili z toho, že si problémy se sluchem vymýšlí. Trvalo téměř dva roky, než vyřkli diagnózu.

,,Trpíte onemocněním Auditory neuropathy, došlo k poškození Vašich sluchových nervů."
"Léčba neexistuje. Váš stav se bude i nadále zhoršovat.“

Všechna naděje na to, že se sluch opět vrátí, byla ztracena a Evu pohltila bezmoc. Ocitla se na úplném dně. Trvalo několik let, než v sobě našla sílu, aby se ze dna odrazila opět na hladinu. Zaťala pěsti a zkusila opět žít. Úspěšně vystudovala vysokou školu a po absolvování magisterského studia založila svůj vlastní podnik.

,,Být přítěží pro společnost, sedět doma a pobírat podporu od státu, mě šíleně děsilo. Hledat si práci s handicapem, je ale dost náročné. Ačkoliv se mi na vysoké škole dost dařilo, dostávala jsem nabídky jen na podprůměrné pozice, což mě nesmírně mrzelo a hlavně demotivovalo. Odmítnutí společnosti mě zocelilo. Vzala jsem svůj osud do svých rukou, založila podnik VONTREE CANDLE a celý život se mi změnil.“

screenshot-www.vontreecandle.cz-2023.04.05-14_47_06

Podnikání bez bariér

Nepřízeň osudu ji přivedla až k založení podniku na výrobu svíček. Eva vždy ráda tvořila a výroba dekorací byla jejím koníčkem. Svoji první svíčku odlila, jako dárek pro babičku k Vánocům, již v 10 letech. Proto, když přemýšlela, co by mohla lidem nabídnout, svíčky byly jasná volba. Ze začátku vyráběla svíčky doma v kuchyni v malém hrnci.

„V začátcích to bylo jen pár svíček týdně, většinou si svíčky ode mě kupovali známí, kteří mě chtěli podpořit. Vše jsem vyráběla doma na koleni. Stačil mi malý hrnec na vosk a pár zavařeninových sklenic. Neměla jsem velké ambice a byla jsem vděčná alespoň za malý přivýdělek.“

Eva zprvu nepřikládala svému podnikání velkou váhu, ale postupně se zájem o svíčky začal zvyšovat, což šlo ruku v ruce s navyšováním produkce svíček. Po prvním roce se svíčky staly velice oblíbenými a Evě přestával stačit prostor v bytě. Výroba se již nedala zvládat na kuchyňce lince, a proto musela Eva začít uvažovat o nových prostorách.

,,Svíčky sem již neměla kam dávat, všechny police byly plné, měla jsem z toho obrovskou radost. Ačkoliv jsem o tom nesnila ani v těch nejdivočejších snech, začala jsem hledat nové prostory pro svoji výrobu. Potřebovala jsem oficiální provozovnu, kde budu svoji paní.“

Druhou svíčkařskou sezónu Eva odstartovala již v nové provozovně na jihu Moravy. Díky většímu prostoru si mohla pořídit i speciální výrobní stroje, které ji práci ulehčují a šetří čas. Nyní je na trhu 4 rokem a už teď ví, že brzy bude nutné vyměnit prostory za větší.

,,Nové prostory pro výrobu svíček mi přinesly spoustu možností, mohla jsem si pořídit i velké tavící hrnce, bez kterých se teď už neobejdu. Po 4 letech podnikání, ale začínám cítit, že mi je provozovna malá a brzy budu muset svoje království přesunout jinam. Teď jsem ale ještě na mateřské dovolené, takže si nemůžu z časových důvodů žádné velké stěhování dovolit. Ale už teď se těším, jak výrobu rozšíříme."

svicky-vontree-candle

VONTREE CANDLE nejsou jenom obyčejné svíčky…

Na první pohled se může zdát, že jsou Eviny svíčky jen jedny z mnoha, které jsou dostupné na českém trhu. Eva ale nevyrábí jen svíčky, přivedla na svět koncept, který spojuje handicapované a ukazuje, že handicap nemusí být překážkou v podnikání.

,,Hodně lidí si myslí, že lidé s handicapem nedokážou to, co ostatní. Vždycky se na mě dívali skrze prsty, mysleli si, že když neslyším, jsem hloupá. Tenhle přístup veřejnosti mě hrozní mrzí. Jsem toho názoru, že právě handicapovaní se dokáží plně soustředit na to, co právě dělají a díky této vlastnosti, mohou vznikat nejen skvělé produkty, ale i myšlenky.“

Eva si stojí za tím, že lidé s handicapem dokážou cokoliv, pokud budou opravdu chtít a společnost jim to alespoň trochu umožní.

,,Jasně, že bez sluchu nikdy nebudu skvělou telefonistkou v call centru, ale já nechci přemýšlet nad tím, čím nemůžu být, já musím myslet na to, čím se stát mohu. A to je to důležité, soustředit své myšlenky a tužby správným směrem.“

A proč jsou tedy svíčky VONTREE CANDLE tak jedinečné?

To že svíčky vyrábí dívka s handicapem není jediná jejich odlišnost, Eva svým prodejem podporuje neziskovou organizaci Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR a.s.

Organizace se snaží o začlenění lidí se sluchový handicapem do běžné společnosti, pomáhá jim nejen v osobním životě, ale také v tom pracovním. Mimo to, Eva oslovila tělesně handicapovanou malířku Veroniku Svatošovou, která maluje úchvatné kresby svými ústy. Společně s Evou tvoří designové etikety na vonné svíčky.

,,Chtěla jsem, aby mé výrobky pomáhali lidem s handicapem a to se povedlo na 100 %. Já mám díky svíčkám možnost pracovat, a zároveň podporuji i ostatní znevýhodněné osoby. Věřím, že bych mohla v budoucnu otevřít chráněnou dílnu a zaměstnávat další osoby s handicapem.“

Evě se tak podařilo něco, na co neměla v začátcích ani odvahu pomyslet. Nyní dováží svíčky do několika prodejen v ČR, a zároveň spolupracuje na brandových svíčkách s mnoha velkými českými firmami. Díky rostoucí oblibě svíček VONTRE CANDLE, tak vznikl z pouhého koníčku koncept, který pomáhá neslyšícím a spojuje uměleckého ducha handicapovaných tvůrců. 

„Už to není jen 10 svíček za měsíc, ale třeba i 1000, a za to vděčím Vám všem. Děkuji ♥.“

Eva si plní své sny a díky tomu může pomáhat ostatním. Společně budeme Evě držet palce, a pokud Vás příběh zaujal a nutně potřebujete svíčku z dílny neslyšící tvůrkyně, není na co čekat www.vontreecandle.cz

Pro Dudlu napsala: Eva Vontrobová (PR)

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: