UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hyperurikémie?

Hyperurikémie je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Kyselina močová je produktem metabolismu purinů v lidském organismu a je-li její hladina zvýšena, sráží se do drobných krystalků, které se následně ukládají v oblasti kloubů a šlach nebo ledvin, což vede k rozvoji onemocnění zvaného dna.

co-je-hyperurikemie

Co je to hyperurikémie?

Co je dna?

Onemocnění dna neboli pakostnice je nemoc, která je přímo způsobena dlouhodobým zvýšením kyseliny močové v krvi a již zmíněným ukládáním jejích krystalků v okolí kloubů, šlach či ledvin. Postihuje okolo 2% dospělých lidí, častěji mužů. Většina lidí ji zná pod pojmem „nemoc králů“, protože v historii postihovala nejčastěji právě příslušníky aristokracie, kteří žili v dostatku, ba dokonce v přebytku.

Hlavní příčinou hyperurikémie a rozvoje dny je totiž nadbytečný příjem potravin a nápojů obsahujících puriny – patří sem například červené maso, uzeniny, více solené pokrmy, pivo, víno a tvrdý alkohol. Takovéto hody si chudí lidé nemohli dovolit, a tak se jich nemoc netýkala. Není-li dna léčena, může vést k poškození kloubů a šlach v důsledku dnové artritidy nebo až k selhání ledvin, jsou-li zasaženy.

Jak se dna projevuje?

Hyperurikémie, která dnu způsobuje, se dlouho nemusí projevovat vůbec nijak. Když už se projeví, obvykle jsou příznaky velmi nepříjemné – dostaví se dnové záchvaty, které mohou trvat od několika hodin až po několik dnů. Mezi jednotlivými záchvaty je pacient většinou bez jakýchkoli potíží a záchvat se nejčastěji dostaví po nějakém větším hodování.

Projevy dny jsou:

• otoky kloubů, nejčastěji palců u nohou
• veliká bolest kloubů
• horečka
• zánět ledvin a ledvinová kolika

sportovni-vyziva

Jak hyperurikémii a dnu léčit?

Vzhledem k tomu, že zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi a následnou dnu způsobuje přemíra potravin bohatých na puriny, základem úspěšné léčby je samozřejmě dieta. Ta zahrnuje omezení všech potravin a nápojů, které hladinu kyseliny močové zvyšují a mohou způsobit záchvat dny.

Z jídelníčku je třeba vyloučit nejen uzeniny, červené maso a alkohol, ale také čokoládu, špenát, česnek, křen, ryby a mořské plody, černý čaj, luštěniny nebo rebarboru. Obecně vzato nejsou vhodné potraviny obsahující živočišné tuky a pochopitelně je nevhodné se přejídat.

Co naopak povoleno a doporučeno je, jsou například mléčné výrobky, libové kuřecí maso, čerstvé ovoce a zelenina, rostlinné tuky a z nápojů pak nejlépe čistá voda nebo ovocný čaj.

Kromě dietních opatření jsou pak při hyperurikémii a dně předepsány odpovídající léky, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi a při akutním záchvatu dny, kdy dochází k otoku kloubů a objevují se silné bolesti, jsou doporučeny nesteroidní antirevmatika, jako je třeba ibuprofen.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: