Co je nákaza RS virem a jak ji léčit?

Nákaza RS virem, to je v posledních několika týdnech jedním z hlavních témat, o nichž se mluví v médiích i mezi lidmi. Velmi rychle totiž přibývá nemocných, kteří se tímto virem nakazili, a to jak z řad dospělých, tak i dětí, které postihuje především. Některé kraje jsou již na prahu epidemie, některé už tento práh dokonce překročily. V tomto článku se dozvíte, co je to RS virus, jaké onemocnění vyvolává a jak ho léčit.

co-je-nakaza-rs-virem

Co je RS virus (RSV)?

RS virus neboli lidský respirační syncytiální virus (RSV, anhglicky Human respiratory syncytial virus) je původce respiračních onemocnění, která mohou mít i závažný průběh, zejména pak u malých dětí, starších lidí a oslabených jedinců. Patří mezi RNA viry, stejně jako například virus chřipky, klíšťové encefalitidy nebo v posledních letech rozšířený koronavirus.

Jaké onemocnění RS virus vyvolává?

Patogeneze RS viru spočívá v tom, že je schopen vyvolat závažné respirační onemocnění, zejména u malých dětí – kojenců, batolat a dětí předškolního věku. Způsobuje nejčastěji zánět průdušek (bronchitidu) nebo zápal plic (pneumonii), což může nemocnému přivodit potíže s dýcháním. Jako komplikace se k onemocnění může přidat také zánět středního ucha (otitis).

Kdo je nákazou RS virem nejvíce ohrožen a jak se přenáší?

Nejohroženější skupinou, u níž se nákaza RS virem objevuje nejčastěji, jsou malé děti, od kojenců až po předškoláky. Především u těch nejmenších může onemocnění vyžadovat i hospitalizaci v nemocnici. K přenosu dochází nejvíce v dětských kolektivech, jako jsou například jesle, mateřské školky, dětské skupiny nebo zájmové kroužky pro nejmenší.

Nejlépe se viru daří v chladném zimním období. Přenáší se stejně jako jiné viry (a bakterie) způsobující respirační onemocnění – kapénkovou cestou, přímým kontaktem s nemocnou osobou nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů (hraček apod.). Inkubační doba od nákazy po projevení prvních příznaků je 2 až 8 dnů.

Jak se nákaza RS virem projevuje?

Příznaky onemocnění RS virem jsou následující:

  • vysoká horečka
  • rýma
  • silný dráždivý kašel
  • potíže s dýcháním
  • u kojenců potíže se sáním (kvůli zhoršenému dýchání)
  • únava

Jak už bylo napsáno, onemocnění je nebezpečné hlavně pro malé děti, kterým sestupuje do dolních cest dýchacích a může u nich vyvolat právě zánět průdušek nebo dokonce zápal plic. Pokud by jste si u vašeho dítěte všimli, že se mu obtížně dýchá, neprodleně kontaktujte lékaře.

sportovni-vyziva

Léčba nákazy RS virem

Protože se jedná onemocnění virového původu, nezabírají na něj antibiotika a léčba protospočívá ve zmírňování nepříjemných příznaků:

  • snižování horečky (antipyretika, chladivé zábaly)
  • léky na tlumení kašle (antitussika)
  • dostatek tekutin
  • klidový režim

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská