UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na kašel u dětí?

Kašel je spolu s rýmou asi nejčastějším neduhem, který trápí malé děti a také jejich rodiče, protože s sebou nese další probdělé noci. Co kašel způsobuje a jak ho léčit?

jak-na-kasel-u-deti

Jak na dráždivý suchý kašel u dětí?

Příčiny kašle

Kašel sám o sobě není nemoc, je pouze příznakem nějakého respiračního onemocnění, obvykle virového nebo bakteriálního původu. Jedná se o obranný mechanismus plic, díky kašli se totiž plíce a dýchací cesty pročišťují. Příčinou kašle ale nemusí být jen respirační onemocnění, při němž dochází k zvýšené produkci hlenů, ale také vdechnutí kousků potravy nebo cizího předmětu, což dýchací cesty dráždí a dává tělu signál se cizorodých částic zbavit.

Typy kašle

Rozlišujeme několik typů kašle:

  • suchý kašel – bez vykašlávání hlenů
  • vlhký kašel – s vykašláváním hlenů
  • štěkavý kašel – hrubý kašel, často bolestivý, typický např. při laryngitidě
  • dávivý kašel – silný kašel vyvolávající až zvracení
  • chronický kašel – kašel, který trvá déle než 3 měsíce


Léčba kašle

Léčba kašle coby příznaku onemocnění se odvíjí od toho, o jaký druh kašle jde.

  1. Suchý kašel

    Suchý kašel je kašel, při němž se neprodukují hleny a dítě tak kašle takzvaně „nasucho“. Suchý kašel bývá velmi dráždivý a často se objevuje i v noci, kdy dítěti narušuje spánek. Abyste kašel zmírnili, podávejte dítěti zejména večer před spaním antitussika – léky na tlumení suchého a dráždivého kašle. V lékárně je zakoupíte ve formě kapek nebo sirupu (např. Stoptussin, Robitussin nebo Sinecod).

  2. Vlhký kašel

    Vlhký kašel se od toho suchého liší tím, že jsou při něm vykašlávány hleny. To je samo o sobě velmi nepříjemné, protože většina dětí hleny neumí vyplivnout a tím, jak je stále dokola polyká, může se mu k ostatním potížím přidat ještě žaludeční nevolnost nebo i lehký průjem. Vlhký kašel je nutný podpořit, aby se dýchací cesty rychleji pročistily. K tomu vám pomůžou expektorancia a mukolytika – léky rozpouštějící hlen a podporující vykašlávání (např. Mucosolvan, Ambrobene, ACC apod.).

    V lékárně vám poradí s výběrem vhodného sirupu podle věku vašeho dítěte. Pamatujte ale, že sirup na podporu vykašlávání můžete dítěti podat nejpozději kolem 16 až 17 hodin odpoledne, pokud byste mu ho dali večer, dráždil by ho ke kašli i během noci. Na noc proto sirup na vykašlávání nahraďte sirupem na utlumení kašle, aby se vaše dítě v noci vyspalo (a vy také).

    Při vlhkém kašli také můžete s dítětem zkusit inhalaci páry, například Vincentky nebo slané vody.

sportovni-vyziva

Další prostředky na léčbu kašle

  • Léčbu kašle můžete podpořit i jinak než jen léky. Velmi účinným doplňkem je tradiční psí sádlo – bylinná mast, kterou dítku natřete na hrudník, krk, případně na spánky a pod nos. Pomáhá uvolňovat dýchací cesty a urychluje léčbu respiračních nemocí.

  • Vhodný je také klasický Priessnitzův obklad – ten uděláte tak, že na krk dítěti přiložíte kus látky namočený do studené vody, překryjete suchým pruhem látky a ponecháte zábal zhruba 30 minut. Za několik hodin můžete obklad přiložit znovu.

  • Vsadit můžete i na přírodní bylinné preparáty, například jitrocelový sirup, sirup z břečťanu nebo majoránkový čaj. Velmi efektivní je také stará dobrá babská rada – cibulový sirup z medu a cibule.


Klidné spaní při kašli

Abyste se vy i dítě pokud možno vyspali, v místnosti by neměl být suchý vzduch a příliš velké teplo. Před spaním proto ložnici či dětský pokojík důkladně vyvětrejte a zvlhčujte vzduch – buď zvlhčovačem nebo naroste závěsy v místnosti vodou nebo zavěste nad postýlku například mokrou látkovou plenu nebo ručník. Dítě by také nemělo spát v úplně vodorovné pozici, je proto dobré ho lehce podložit, aby ho hleny nedráždily ke kašli. Na noc pak můžete dítěti podat antihistaminika, například Fenistil kapky.

Pokud by se kašel nelepšil nebo se k němu přidaly ještě další potíže, například obtížné dýchání, horečka nebo celková zchvácenost, určitě neprodleně navštivte dětského lékaře.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: