UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybělit podprsenku?

Bílá podprsenka nesmí chybět v šatníku snad žádné ženy. Hodí se skvěle pod světlá trička a halenky a nebudí zbytečnou pozornost. Stejně ale jako jakékoli jiné prádlo bílé barvy obvykle dříve či později přestane být bílá, nejčastěji zešedne nebo zežloutne. Podprsenky jsou na změnu barvy navíc ze všech kusů bílého prádla nejnáchylnější, protože se při nošení nejvíce dotýkají kůže. Na vině mohou být skvrny od potu, nešetrné praní spolu s různobarevným prádlem, tvrdá voda i nevhodné prací prostředky. V tomto článku se dozvíte, jak vrátit bílé podprsence její původní bělostnou barvu.

jak-vybelit-podprsenku

Jak vybělit bílou podprsenku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Před bělením podprsenky

Než se pustíte do bělení, určitě je dobré vědět, z jakého materiálu je vaše podprsenka ušitá, od toho se totiž bude odvíjet způsob bělení. Podprsenky bývají nejčastěji ušité z velmi jemných syntetických materiálů, proto je s nimi nutné zacházet opatrně, aby se nepoškodily.

Vlastníte-li však spodní prádlo ze stoprocentní bavlny, bude péče zase trochu jiná.

Jak vybělit bavlněnou podprsenku

Nejlepším způsobem, jak vybělit bavlněné prádlo a tedy i podprsenku, je staré dobré vyváření. A pozor, vůbec nemám na mysli pouhé vyprání v pračce na 90°C, ale skutečné vyváření pěkně postaru. Vysoké teploty totiž dokážou bavlněnému bílému prádlu skutečně navrátit jeho jas.

Budete potřebovat smaltovaný hrnec, čistou vařečku a prací prostředek na bílé prádlo. Podprsenku vložte do hrnce, zalijte vodou, přidejte prací prostředek, přiveďte k varu a za občasného promíchání vařte alespoň půl hodiny. Pro lepší efekt můžete přisypat lžíci jedlé sody nebo jednu až dvě lžičky amoniaku.

Jak vybělit podprsenku z umělého materiálu

Pokud je vaše podprsenka vyrobena ze syntetických tkanin, saténu či krajky, těm už vyvařování nesvědčí a je potřeba poradit si jinak. V drogeriích seženete celou řadu prostředků k bělení bílého prádla, většina z nich je ale na bázi chemie. Obejdete se však hravě i bez nich. Zašedlou podprsenku můžete vybělit i levnými prostředky, které máte doma.

 1. Jedlá soda a sůl

  Jedlá soda v kombinaci se solí tvoří velmi účinný prostředek k bělení prádla. Do umyvadla či lavoru jednoduše napustíte dostatek teplé vody, přisypte dvě lžíce jedlé sody, dvě lžíce soli, přidejte prací prostředek na bílé prádlo (gel či prášek) a nechte rozpustit. Do připravené směsi pak namočte podprsenku a nechte ji namočenou zhruba půl hodiny, po té důkladně vymáchejte v čisté vodě.

 2. Citronová šťáva a sůl

  Také čerstvá šťáva z citronu má přirozené bělící účinky a když k ní navíc přidáte sůl, efekt bude silnější. Postup je obdobný jako u jedlé sody a soli, do umyvadla či lavoru napustíte teplou vodu, přisypete dvě lžíce soli, přilijete šťávu ze dvou citronů a budete míchat tak dlouho, dokud se všechna sůl nerozpustí.

  Podprsenku pak do vzniklé směsi namočíte na několik hodin, nejlépe přes noc. Druhý den podprsenku vyperte běžným způsobem v pračce, použijte ale prostředek na bílé prádlo. Citronovou šťávu můžete klidně nahradit kyselinou citronovou.

 3. Peroxid vodíku

  Peroxid vodíku máte pravděpodobně ve své domácí lékárničce a upotřebit ho můžete nejen na odřená kolena, ale také na bělení zašlé podprsenky. Pamatujte si, že na jeden litr vody přijdou dvě lžíce peroxidu. Ty rozpustíte v teplé vodě, namočíte do ní podprsenku na půl hodiny a nakonec vymácháte a klasicky vyperete.

pece-o-telo


Péče o bílou podprsenku

Aby vaše podprsenka vydržela bílá co nejdéle a nebylo třeba ji bělit, naučte se o ni správně pečovat. Co se týče praní, bílé spodní prádlo perte vždy zase jen s bílým prádlem a v příslušném pracím prostředku určeném k praní bílého prádla.

Do bubnu pračky pak před jejím spuštěním preventivně přidávejte lžíci jedlé sody a čas od času také citronovou šťávu (alespoň 100 ml) – předejdete tím nechtěné změně barvy vaší bílé podprsenky. Bílou podprsenku pak v žádném případě nesušte na přímém slunci ani na topení, mohly by se na ní vytvořit skvrny.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do koupelny:

Pokračujte v čtení blogu: