UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to detergent?

Detergenty jsou chemické látky, které mají čistící účinky. Běžněji se jim říká saponáty. Pojem „detergentní“ nebo také „deterzivní“ v překladu znamená „čistící“. Detergenty se skládají zejména z povrchově aktivních sloučenin (surfaktantů), konkrétně takzvaných tenzidů, a dalších přídatných látek. Společně tak vytvářejí chemický koktejl, který reaguje s vodou.

co-je-to-detergen

Co to je detergent? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Detergent versus mýdlo

Podobně jako detergenty působí také mýdlo. To má ovšem odlišné složení, jedná se o sodnou nebo draselnou sůl mastných kyselin. Pojmy detergent a mýdlo se rády zaměňují, ovšem není to to totéž. Pojmem detergent bývá označován jakýkoli tenzid, a to bez ohledu na to, k čemu je určený a že třeba vůbec nepůsobí detergentně. Detergent jako takový má ale jasný účel a tím je mytí a čištění.

Mezi detergenty patří například různé mycí prostředky v domácnosti (gel na mytí nádobí, čistící spreje apod.), prací prostředky, ale i sprchové gely, vlasové šampony, pěny na holení a jiné kosmetické přípravky z drogerie. Můžete je rozpoznat podle složení, obsahují například tyto tenzidy - Sodium Lauryl Sulfate, Capryl Glucoside, Coco Glucoside, Lauryl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Cocamidopropyl Betaine a další.

Vliv na životní prostředí

Pravdou je, že ačkoli detergenty vynikají svými čistícími schopnostmi, mají velmi neblahý dopad na životní prostředí, protože jsou jen obtížně biologicky odbouratelné. Výrazně škodí vodnímu ekosystému, protože podporují růst sinic. Také způsobují nemalé potíže vodním živočichům. Detergenty ale nejsou zdravé ani pro náš organismus, protože tím, že naše tělo očišťují, ho ale zbavují také užitečných mikroorganismů. Je tedy na pováženou, zda detergenty stále používat nebo je nahradit nějakou přírodní, ekologickou variantou.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: