Co s sebou do porodnice?

Odpověď na otázku, co zabalit do porodnice, bude záviset na několika faktorech — kde budete rodit, jak budete rodit a zda plánujete v porodnici zůstat nebo si zvolíte ambulantní porod a ještě týž den odjedete i s miminkem domů. Zatím stále ještě nejvyužívanější variantou je zůstat v porodnici na oddělení šestinedělí alespoň 72 hodin v případě spontánního porodu a 4 až 5 dní v případě císařského řezu či jiných porodnických operací, které vyžadují delší sledování a zotavování. V tomto článku, který bude věnován tomu, co si sbalit do porodnice, se tedy zaměřím na klasický několikadenní pobyt v porodnici.

co-sebou-do-porodnice-dudlu

Co do tašky do porodnice — seznam (Zdroj fotky: Freepik.com)

Ještě než si začnete balit věci pro nadcházející porod a pobyt v porodnici, je dobré si zjistit, jak to ve vámi vybraném zařízení chodí (informace o tom, co si vzít do porodnice většinou najdete na webových stránkách dané nemocnice), protože potřeby se místo od místa můžou lišit. V některých porodnicích mají k dispozici vše, ať už se jedná o poporodní vložky či jednorázové plenky pro miminko, jinde naopak vyžadují, abyste si přinesla i vlastní toaletní papír.

Při balení věcí do porodnice je dobré vzít v úvahu raději všechny možnosti, tedy i možnost ukončení porodu císařským řezem a s ním spojenou delší dobu hospitalizace, a přizpůsobit tomu obsah své tašky. Aby bylo balení jednodušší, sestavila jsem takový univerzální seznam věcí, které se vám budou hodit.

Co do porodnice k příjmu:

 1. Porodní přání, porodní plán, popř. dříve vyslovené přání (máte-li nějaké)

 2. Doklady — občanský průkaz, průkazka pojištěnce

 3. U nesezdaných párů prohlášení o otcovství a příjmení dítěte z matriky, u manželů oddací list

Co si zabalit do porodnice k porodu:

 1. Nápoje, nejlépe neperlivou vodu, klidně slazenou (na porodním sále napít dostanete, ale ne vždy je to úplně to pravé)

 2. Hroznový cukr nebo dobrá tabulková čokoláda (pro doplnění energie)

 3. Cokoli, co vám zpříjemní porod: oblíbená hudba, masážní olej, vonný olejíček pro aromaterapii (osvědčená je citronová tráva, vanilka, levandule), popř. směs pro vaginální bylinnou napářku, Bachovy květové esence, homeopatika apod.

Co je potřeba do porodnice na oddělení šestinedělí:

 1. 2x noční košile se zapínáním na knoflíky pro snadnější kojení (k dispozici určitě dostanete i erární košili)

 2. 1x župan, 1x pantofle / dámské bačkory, 2x ručník (jeden na celé tělo, druhý jen na intimní partie)

 3. Dostatek poporodních vložek (na 4 až pět dní, raději více než méně), toaletní papír (pokud ho vyžadují)

 4. Poporodní kalhotky / bavlněné (síťované, prodyšné, vhodné právě po císařském řezu) — alespoň dva kusy na každý den

 5. Hygienické potřeby: dezinfekce, kosmetika, jemný gel na intimní hygienu, porodní poranění i jizvu po císařském řezu

 6. Malý nafukovací kruh — v případě nástřihu či porodního poranění (zmírní bolest při sezení)

 7. Gel s dubovou kůrou — pro podporu hojení porodního poranění (seženete v lékárně)

 8. Bepanthen mast na prsní bradavky (nebo jakákoli jiná hojivá mast k tomuto účelu) — není to sice nutnost, ale na bolestivé bradavky je to úplný balzám. Věřte zkušenostem, sama mám vyzkoušeno.

 9. Kojící podprsenka, prsní vložky do podprsenky — pro únik mateřského mléka

 10. Kojící polštář — není nutný, ale zvlášť prvorodičkám může usnadnit začátky kojení (a taky se na něm dobře spí). Bývá k dispozici k zapůjčení na novorozeneckém oddělení, ale ne všude, rozhodnutí pořídit ho či nikoli je ale na vás.

 11. Mobil a nabíječka, knížka, něco dobrého na zub a čaj pro kojící matky (budete za něj nakonec ráda, věřte mi)

Seznam co do porodnice pro miminko:

 1. Dětské oblečení na cestu (podle ročního období). V porodnicích je obvykle k dispozici erární oblečení pro miminko po celou dobu pobytu, proto si nemusíte nutně balit kojenecké oblečky a budete je potřebovat jen na cestu domů

 2. Jednorázové plenky (budete potřebovat přibližně pět plenek na den). V některých porodnicích vám pleny poskytnou na celou dobu, jinde na první den, někde vůbec, proto je dobré mít je raději v dostatečné zásobě s sebou.

 3. Dětské vlhčené ubrousky (chcete-li je vůbec používat), krém proti opruzeninám, dětský olejíček (chcete-li)

 4. Popřípadě šátek na nošení dětí (budete-li chtít miminko vázat hned po narození a budete-li se na to cítit)


Tolik k otázce, co si zabalit do porodnice. Je tu ale ještě pár "věcí", které se vám budou určitě hodit — informovanost (z předporodních kurzů, případně od své porodní asistentky nebo duly — máte-li), kontakt na dobrou laktační poradkyni pro případ nejistoty nebo potíží s kojením (Laktační liga nebo Mamila), informovaná podporující osoba (partner, porodní asistentka, dula nebo kdokoli blízký, komu důvěřujete) a to především — důvěra ve své vlastní tělo, miminko a přirozený porodní proces!

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení