Opalování

Opalování

Pobyt na slunci je bezpochyby zdravý pro psychickou pohodu i fyzickou zdatnost. Sluneční paprsky v našem těle vytvářejí produkci vitamínu D. Vitamín D je důležitý zejména pro dobře fungující imunitní systém, zdravé kosti a správný metabolismus minerálů a dělení buněk. Opalování ale přináší i nepříjemnosti, jako je spálení (vlivem UVB záření) nebo sluneční alergie. Na pokožce se také mohou objevit pigmentové skvrny. Nadměrným a nesprávným opalováním dochází také ke stárnutí pleti (vlivem UVA záření). Nepodceňujte výběr výše ochranného faktoru, v touze po větším opálení často vybíráme příliš nízký faktor. Tenká vrstva krému pleť také moc neochrání, a pokud jste na slunci delší dobu, je třeba se mazat častěji (cca každé 2 hodiny). Opalovací krémy účinkují před spálením buď díky chemickým filtrům, nebo pomocí minerálních filtrů. Chemické filtry umí absorbovat UV záření a minerální filtry vytváří na pokožce vrstvu, která UV záření odráží.

Základem dobrého opalování je ochrana v podobě opalovacího přípravku. Nabídka je opravdu široká, stačí trochu zapátrat a vyzkoušet, jaký typ přípravku je pro vás nejpohodlnější a zároveň nejvíce svědčí vaší pleti. Co se týká textury přípravku, na výběr je z krémů, olejů a gelů. Dávkování je obvykle vymáčknutím z tuby nebo z lahvičky, rozstřikem ze spreje, natřením roll-onem (na obličej) nebo ve formě vysouvací natírací tyčinky (na velmi citlivé partie).

Pokud už to s opalováním přeženeme, je vhodné pokožku nejprve zchladit jemným proudem studené sprchy nebo pomocí studených obkladů. Osvědčeným pomocníkem na spáleniny je zejména panthenol, Aloe vera nebo vitamín E (vnitřně i na mazání). Na mírné spálení sluncem fungují i běžné krémy po opalování. Alergie na slunce je dost nepříjemná záležitost, jako prevence je dobré užívat i kromě výše zmíněného vitamínu E také vitamín C a beta-karoten, lykopen, koenzym Q10 nebo selen. Dobré je pokožku na slunce pomalu zvykat a volit vhodný oděv a nezapomenout na pokrývku hlavy a sluneční brýle. Pokud nelze jinak a alergie je silná, může pomoct užívání antihistaminik. Samozřejmostí je užívání speciální opalovací kosmetiky.

Pro Dudlu napsala: Martina

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení