UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Nafukovací Lehátka

Nafukovací lehátko

Co má společného donut, jednorožec a nanuk? Nafukovací lehátko! Tady na Dudlu můžete na všechny zmíněné nasednout a vyplout na moře anebo klidně jen na váš místní rybník, protože léto bez koupání je jako prázdniny bez zmrzliny. Ať už plánujete u vody relaxovat, pořádat závody plavidel či pirátské vodní bitvy, je taková nafukovací lehátko bezesporu příjemným společníkem, bez kterých by se neobešlo snad žádné moje dětské léto. Dříve sice nenabývaly „nafukovací lehátka“ tak rozličných tvarů, ale zábava s nimi byla stejně velká. Vzhledem k tomu, že jsem měla mladší i starší sourozence a lehátko bylo většinou jen jedno, se u nás, kromě výše zmíněných nevinných zábav, konal i jakýsi nevyřčený souboj o dominanci v rodinném klanu. K vodě se s lehátkem totiž dostal ten úplně nejrychlejší, ale tomu už dech na nafouknutí většinou nestačil, a tak chtě nechtě musel přenechat vytoužený předmět někomu s výkonnými plícemi, kdo se postaral o nafouknutí.

Po vstupu na vodní území se ale žádná relaxace nekonala – nejen pro nás, ale i pro každého v okruhu deseti metrů. Sourozenec, který lehátko obsadil se musel držet zuby nehty, neboť ostatní dva směřovali veškerou svou snahu k tomu, aby mohli plovoucí gumovou hračku obsadit právě oni. Na žádné pirátské hry ani závody už tedy nezbyl čas a rodiče se divili, zda si místo svých dětí dovezli k vodě dravou zvěř a jedinou kořist. Jistě by si ušetřili spoustu nervů, kdyby nám místo jednoho lehátka pořídili lehátka hned tři.

Taková vzpomínka mne donutila nahlédnout do historie nafukovacích lehátek a k mému překvapení jsem zjistila, že šlo tehdy doopravdy o pomůcku pro přežití a nikoli o hračku k vodním radovánkám. První zmínky se údajně datují dokonce do 16. století, kdy se o plovoucí pomůcku pokusil jakýsi Francouz Dejardin, jež ji vyrobil z voskovaného plátna.

Jak lze asi tušit, jeho pokusy se příliš nevydařily a podložka se spíš potápěla než plavala, a tak byl nápad uložen na další tři stovky let k ledu. Neví se sice, kdo přesně dotáhl podobu nafukovacích lehátek do finální podoby, ale je doloženo, že se tak stalo v 19. století. Tentokrát už byla k výrobě opravdu využita guma a jednalo se opravdu spíš o lehátko než o relaxační pomůcky. Využívali je k nocování například dobrodruzi v období zlaté horečky v Kalifornii.

Stačilo málo a svou oblibu si našla i mezi námořníky, kterým sloužila nejen jako lehká, skladná a pohodlná podložka na spaní, ale v případě ztroskotání se dala využít i jako plavidlo. A odtud to byl už pouhý krůček k letním hrátkám na rybníku. Plavbě zdar!

Ze Stovkomatu vypracovala: Anna Portešová

Prohlédněte si kompletní nabídku hraček:

Víte, že nákupem nafukovaček na Dudlu.cz podporujete Nadační fond Radost dětem, kam každoročně darujeme 20 % z celkového zisku? Padne-li vám do oka nějaká hračka nebo dětské zboží, můžete jedním nákupem udělat hned dvojitou radost. A pokud jste si u nás nafukovací lehátko pro děti nevybrali, tak se nic neděje a budeme moc rádi, když děti pomůžete podpořit přímo přes transparentní účet nadačního fondu, který podporuje i hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová. Každá korunka se počítá a i malý krok pro vás, může být velkým krokem pro někoho jiného. Už máte vybráno a chcete ušetřit? Využijte dopravu zdarma od 2 000 Kč, získejte dárek k nákupu od 1 000 Kč a nebo si přečtěte pár našich dalších tipů jak ušetřit peníze.

detske-bazeny-lehatka-vodni-pistole-dudlu

Autor: BBB Ilustrace (zakoupeno pro Dudlu.cz)

Přečtěte si tematické články z blogu: Pro maminky a tatínky