UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Karneval

Masopust (obecně karneval) je zábava, kterou lidé provozují k různým příležitostem. Nejčastěji se slovo spojuje s výrazem Masopust. Jde o období, které začíná před Velikonocemi. Začátek je stanovený na šestého ledna a končí na Popeleční středu. Lidově se karnevalu říká fašank. V dnešní době je karneval spojován s tanečními zábavami a lidovými veselicemi v maskách. Maškarní bály se staly u lidí velmi oblíbené. Nejznámějším karnevalem ve světe je karneval v Rio de Janeiru. Druhým na stupínku je Karneval v Santa Cruz de Tenerife. Evropským karnevalům kraluje ten v Benátkách.

Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období, byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná „šperky“ a v Čechách „zabijačka“. Výslužka většinou obsahovala ostatky, huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky. Před čtyřicetidenním půstem, který provází období Velikonoc se musí lidé pobavit a potěšit. Děti a dospělí lidé jsou převlečení do nádherných kostýmů. Některá města pořádají velké průvody a soutěží se o nejlepší masku. Vítězové dostávají za svůj převlek ceny.

Výraz pochází ze staré toskánštiny - carnovale. Z italštiny výraz carnem levare znamená splnění církevního přikázání tím, že po Popeleční středě se nebude jíst maso. Francouzština má podobný výraz caramantran.

„Buďte s námi u toho, když probíhá národní tradice, na výběr máte kostýmy, masky, karnevalové paruky, balónky a další karnevalové doplňky “.